İnşaat ve Konut Konferansı 2018 tamamlandı

300'ü aşkın şirketin katılımı ile gerçekleştirilen 6.İnşaat ve Konut Konferansı geniş katılımla tamamlandı.

İnşaat ve Konut Konferansı 2018 tamamlandı

300'ü aşkın şirketin katılımı ile gerçekleştirilen 6.İnşaat ve Konut Konferansı geniş katılımla tamamlandı.

İnşaat ve Konut Konferansı 2018 tamamlandı
Editor: Hakan A.
10 Ocak 2018 - 13:01

Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşması sayılan 6. İnşaat ve Konut Konferansı İstanbul'da geniş bir katılımla gerçekleşti. 2012’den beri Eventuum’un organize ettiği bu yıl Bosch Ev Aletleri’nin Platin Sponsorluğunda düzenlenen konferans, her yıl olduğu gibi büyük ilgi gördü. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Ocak 2018 - İstanbul

Konferansın inşaat sektöründe çok önemli bir buluşma noktası olduğunu vurgulayan Eventuum Genel Müdürü Pınar Kopuz, “Her yıl artan katılımla sektörün nabzını tutan konferansa bu yıl da büyük ilgi oldu. Yine birbirinden değerli konuşmacılar ve katılımcılar ağırladık. Ülke ekonomisindeki yeri ve önemi her geçen yıl artan Türk inşaat sektörünün dinamizminden aldığımız güçle 6 yıldır düzenlediğimiz konferans, bugün artık sektöre katkısı yadsınamayacak ve heyecanla beklenen buluşmaya dönüştü. İnşaat sektörüyle ilgili yatırımcı, uygulayıcı ve tüm karar vericileri bir araya getirerek işbirliği fırsatlarına ve bilgi alışverişine zemin oluşturmayı hedefledik. Konferansa gösterilen ilgi de bizlerin doğru ve güzel bir çaba içinde olduğumuzu gösteriyor" dedi.

 İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım'ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta, Durbakayım, ulaşılabilir fiyatta konut üretimi ve yaşanası şehirler konusunu ele alarak sektörün konut alanında da henüz yolun başında olunduğunu vurguladı.  Durbakayım konuşmasında "Konut sektöründe daha yolun başındayız. 80 milyonluk genç nüfusa sahip olan bir ülkeyiz. İnsanoğlunun iki ana gereksinimi ‘Beslenme’ ve Barınma’ ihtiyacı bitmeyeceğinden sektörümüzün varlığı ve önemi de aynı oranda devam eder. Ancak barınma ihtiyacının karşılanması toplumun gelir seviyesine bağlı. Ülkemizdeki konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85'inin gelir seviyesi orta ve altıdır. Bu kitlenin ev sahibi olabilmesi için üretimde arsa girdisinin en fazla m2 başına 500 – 1.000 TL/m2 olması gerekir. Kentsel dönüşümde sadece konut yapımı değil ‘Yaşanası Şehirler’ kurulması gerekir. İnsanların işlerine yürüyerek veya toplu taşıma ile kısa zamanda ulaşabildiği, sağlık, eğitim, sanat & kültür, eğlence hizmetlerine bedelsiz veya çok küçük bedeler ile sahip olabileceği ‘Pilot Şehirler’ kurmalıyız” dedi.

Sinpaş Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, “Sürdürülebilirlik” başlıklı konuşmasında “Sürdürülebilir şehir, çevresi ile ilişki kurabilen, doğa tarafından daimi olarak takviye edilebilen enerjiden faydalanmayı esas alır. Hızla kaynaklarımız tükeniyor. 2050 yılına kadar dünyanın 3 farklı enerji kaynağına ihtiyacı olacak. Kendi kaynaklarımızı yaratıp aynı şekilde tüketim dengesi oluşturursak dünya teknolojinin enerjisine yetebilecek düzeye gelebilir. Bugün hayatımızın önemli bir parçası olan teknolojinin gelişim hızına paralel sürdürülebilirlik konusunda da aynı hıza ayak uydurmalıyız. Planlanacak şehrin mümkün olduğu kadar kendi kendine yetebilmesini, çevreye en az zarar verecek şekilde organize edilmesi şart. Sinpaş olarak 40 yılı aşkın süredir yolumuza her sene büyüyerek devam ediyoruz. Yeni projeler geliştirirken teknolojiyi takip ediyor ve yeni projelerimizde de uygulayarak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu, bizim grup olarak çalışma tutkumuzun ve bunun sonucunda elde ettiğimiz başarılı istikrarın bir sonucu.  Hayata geçirdiğimiz projelerimizin gördüğü büyük ilgi, bizi insana, çevreye ve doğaya saygılı yeni konseptler geliştirme konusunda cesaretlendiriyor. Projelerimizin içeriği, lokasyonları, hedef kitleye uygun ürün geliştirme, piyasaya verdiğimiz güven ve yarattığımız marka değeriyle önümüzdeki dönem de emin adımlarla yürüyeceğimizi söyleyebilirim. Mevcut projelerimizin bir kısmını tamamlayıp teslim etmeyi sürdürürken, Sinpaş olarak yeni projelerimizle de gelecekte şehre değer katmaya devam edeceğiz" dedi.

Gayrimenkul için Strateji Geliştirme Platformu Başkanı Hakan Gümüş, "Gayrimenkul sektörünün ihtiyacı olan, uluslar arası kurumsal finansmanın sağlanabilmesi için paradigma değişimine ihtiyacımız var. Yabancı ülkelerdeki emlak fuarlarında büyük stantlar açarak, büyük kurumsal finans kaynaklarını ülkemize getiremeyeceğimiz aşikar. Bu maksatla, uluslararası alanda çalışmak üzere gayrimenkul lobi grubu oluşturulması gereklidir. Bu sayede, güvenilir, sistematik ve stratejik lobi süreçleri yönetilebilir. Yatırım ajansı ile bu konuda ortak bir yol haritası oluşturulmalıdır ”dedi. 

By Oktayöz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Öz, “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşümün Gerekliliği” konusunun altını çizerek, “Dünyada pek çok afet oluyor. Türkiye’nin en büyük riski ise deprem bölgesinde yer alması. Depremin zorunlu sonucu olarak, kentsel dönüşümün gerekliliği de ortaya çıkıyor. Türkiye’de kentsel dönüşüm makro ölçekte gerçekleştirilmeli. Belediyelerin, bakanların ve sosyal kuruluşların bu konuda duyarlı olup, master çalışmalar ile hızlandırılmalıdır. 2016’nın sonlarından itibaren 2017’de dahil olmak üzere sektörümüz açısından parlak geçmedi. Demir ve beton fiyatlarında hızla artış görüldü. Hammadde deki fiyat artışı arz fazlalığından dolayı talep düşüklüğüyle beraber ters orantılı şekilde inşaat sektöründe bir kriz yaşandı. Satışların dip yaptığı bir dönem yaşadık. Kentsel dönüşüm, ilçelerin ve bölgelerin daha kurumsal bir yapıya kavuşmalarını sağlayacak olan sistemin öncüsüdür, bu yüzden desteğimizi artırmamız gerekiyor”  açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum