Reklamı Geç
İnşaatta istihdam ve maaşlar azaldı

İnşaatta istihdam ve maaşlar azaldı

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren TÜİK'in İnşaat İşgücü Girdi Endeksi 3.çeyrek raporunda düşüşler gözlemlenirken, istihdam yüzde 1.2 , Çalışılan saat yüzde 4.7, Brüt ücret-maaş yüzde 1.7 azaldı.

30 Kasım 2016 - 11:21

Konut sektöründe yaşanan hareketlik, inşaat istihdamında yerini düşüşe bıraktı. TÜİK'in açıkladığı 3.Çeyrek inşat işgücü endekslerine göre, istihdam yüzde 1.2 azalırken, çalışılan saat süreleri ve brüt maaşlarda düşüş yaşandığı kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Kasım 2016 - İstanbul 

İnşaat sektöründe 2016 yılı Temmuz ve Eylül arasında veriler düşmeye başladı. Konuya ilişkin İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2016 verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İnşaat sektörü istihdam rakamlarına göre yüzde 1,2 oranında azalma olduğunu açıkladı.

TÜİK verilerine göre, bir önceki çeyreğine oranla istihdam  yüzde 1,2 oranında azalış gösterdiği, Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,9 oranında azaldığı belirtildi.

Çalışılan saat yüzde 4,7 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,7 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 11,3 oranında azaldı.

Brüt ücret-maaş yüzde 1,7 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 azlma görünürken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 10,3 oranında arttığı kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..