İnşaatta yerli malzeme şartı!

2020 inşaatta radikal bir yıl olurken, konut maliyetlerinin düşürülmesi için Bakanlık nezdinde yerli malzeme kullanımın teşviki için önemli bir karar alındı. Yeni dönemde inşaatta yerli malzeme şartı getirildi. Maliyetlerle birlikte konut ucuzlayacak...

İnşaatta yerli malzeme şartı!
Editör: Hakan A.
08 Eylül 2020 - 08:26 - Güncelleme: 08 Eylül 2020 - 08:28
İnşaat sektörüne ilişkin yeni bir radikal karar alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerli malzemelerin kullanılması için seferberlik başlattığını duyurdu. Yeni dönemde inşaat maliyetler yerli malzeme ile düşürülecek, konut fiyatları ise ucuzlayacak!

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 8 Eylül 2020 - İstanbul


Emlak Konut projelerinde kullanılan ithal inşaat malzemelerine son! Bakan Kurum açıkladı, tüm ithal ürünlerin üretimi Türkiye'de gerçekleştirilmesi için yeni teşvikler hayata geçirilecek. Savunma sanayi, yerli otomobil ve pek çok sektörde yerli ve milli imkanların kullanılması için seferberlik ilan edilmiş durumda. Son olarak inşaat sektörü için malzeme kullanımında yerli ve milli şartı aranacak.

Konut satışlarında pahalılığın  önüne geçecek yeni formül geliştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2020 ile birlikte radikal uygulamaları hayata geçirmeye başladı. Yerli ve milli üretimi teşvik etmek, inşaatta yerli üretim malzemelerin kullanılmasının şart koşulduğu yeni uygulama ile fiyat yüksekliği aşağı çekilmiş olacak. Konuyla alakalı açıklama ise Bakanlık tarafından yapıldı.


Pahalı ve ithal olan inşaat malzemeleri Türkiye içerisinde üretilecek!

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, yerli ve milli malzemelerin inşaatlarda kullanımının önünü açan düzenleme ile, Türkiye'de ithal ürünlerin üretimlerinin gerçekleştirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı. Emlak Katılım Bankası'nın katkı sunacağı teşvikler sayesinde inşaat sektöründe yerli ve milli malzemelerin üretimi için önemli çalışmalar yürütülecek.

Her yıl binlerce konut...

Başta Emlak Konut olmak üzere, kamu eliyle TOKİ gibi kurumlar her yıl dev projelere imza atıyor. TOKİ her sene 100 Bin Sosyal Konut üretimi için çalışmalarını sürdürürken, Emlak Konut ise geliştirdiği projeleri için ihale ettiği firmalardan yerlilik şartını koyacak. Diğer taraftan bu konuda en büyük desteği sağlayacak bir diğer devlet kurumu ise Emlak Katılım Bankası olacak. Teşvikler Emlak Katılım üzerinden gerçekleştirilecek.

Konut fiyatları düşecek!

Pahalı ithal inşaat malzemelerinin yapım aşamasında listelerden çıkarılması ve yerli inşaat malzemelerinin inşaatlarda kullanılmaya başlanması ile konut satışlarında fiyatlar olumlu etkilenecek. ektör temsilcilerinin olumlu yaklaştığı yerli üretim inşaat malzemeleri için çalışmalar hızlandırıldı.  Yerli üretimle, inşaat maliyetlerinin düşmesi, bunun da konut fiyatlarına aşağı yönlü yüzde 15-20 seviyesinde yansıması öngörülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum