İşaat sektörü konut satışları hakkında ne dedi?

TÜİK, Ocak 2020 konut satış rakamlarını açıklaması ile birlikte inşaat sektörü temsilcileri önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşaat sektörü konut satışları hakkında ne dedi?
Editör: Hakan A.
14 Şubat 2020 - 12:44 - Güncelleme: 14 Şubat 2020 - 14:25

Konut satış rakamları 2020 Ocak ayı verilerini değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri, tablodan memnun.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Şubat 2020 - İstanbul


Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı

“Sektörümüz adına çok önemli fırsatları yakalayacağımız bir dönemin başındayız”“Gayrimenkul ve inşaat sektörü, çok önemli sınavlar verdiği 2019 yılının ardından 2020 yılına çok güzel bir başlangıç yaptı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarında gözlenen yüzde 55.8’lik artış, yılın henüz başındayken 2020’nin tamamına ilişkin olumlu bir sinyal veriyor. Yabancı yatırımcı satışlarında da geçtiğimiz yıl yükselen bir grafik sergileyerek yılı yüzde 14.7’lik artışla kapatan sektörümüz, ocak ayında yüzde 23.3’lük artış elde etti. Geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yılın başında da 0.79’a kadar gerileyen faiz indirimlerinin etkisiyle yıla sevindirici rakamlarla başladık. Faiz indiriminin etkisi, kredili satışlara da yansıyor. Geçtiğimiz yılı yüzde 700 seviyesini zorlayan kredili satışlar, ocak ayında yüzde 546.1’e ulaştı.

Geçtiğimiz yılı değerlendirirken, 2020’nin sektörde yeni projelerin, giderek artışa geçen satış rakamlarının konuşulacağı bir yıl olacağını söylemiştim. Bunu da 2019’da artışa geçen satışlarla birlikte stokların giderek azalmasına ve giderek daha çok yeni konut ihtiyacı oluşacağına bağlamıştım. Görüldüğü üzere, satışlardaki artış sürüyor. Bozulan arz- talep dengesi yeniden oluşmaya başladı. Konuyu sadece yerli yatırımcılar açısından değerlendirmemek gerekiyor. Yabancı yatırımcılar, Türkiye’deki fırsatları ve sektördeki gelişim alanlarını keşfetti. Talepler hız kesmiyor aksine giderek yükselişe geçiyor. Önümüzdeki aylar daha yüksek rakamlarla karşılaşacağız. 

Lübnanlı ortağımız ile kurduğumuz BOSS4 Gayrimenkul olarak yem yerli hem de yabancı yatırımcılarımız açısından satışlarımızın dinamik seyrettiği bir dönemin içerisindeyiz. Alya markası altında hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimizin proje ve inşaat çalışmalarına hız kazandırdık. Hem sektörümüz hem de ortaklığımız adına çok önemli fırsatlar yakalayacağımız bir dönemin henüz başındayız. Önümüzdeki aylar, daha yüksek rakamları, büyük ölçekli ortaklık ve projeleri konuşacağız.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:
 
“2020 ile sadece yeni bir yıl değil, sektörümüz adına yeni bir dönem başladı” 
 
“Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 2019’un son çeyreğinde başlayan hareketlilik,2020’de hızını artırarak devam ediyor. Faiz oranlarının yüzde 0,79’a indirilmesi, satışlardaki artışı daha yukarılara taşıdı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarına göre, satışlarda yaşanan yüzde 55.8’lik artış, faiz indiriminin bir yansımasını oluşturuyor. Özellikle kredili satışlardaki yüzde 546.1’lik artış da faiz indiriminin satışlardaki hareketlilikteki üstün rolünü destekliyor. Yine açıklanan rakamlara göre; yabancı yatırımcı oranındaki yüzde 23.3’lük artış, yatırımcıların ülkemize duyduğu güvenin çok açık bir kanıtı niteliğinde.

2020 ile birlikte sektörümüz adına sadece yeni bir yıl değil, yeni bir dönem başladı. Geçtiğimiz yıl temmuzda, faiz indirimiyle birlikte iç piyasada başlayan hareketlilik, ocak ayında faizlerin yüzde 0.79’a çekilmesiyle kalıcılık kazandı. Geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcı satışlarındaki artış da yine yılın ilk ayında kalıcılığını korudu. Geçtiğimiz yıl satışlardaki hareketlilik, stokların azalmasına önemli bir boyut kazandırdı. Dolayısıyla konut ihtiyacımız daha da artıyor. Bu yılın ilk 6 ayında yeni yatırımların olgunlaştığı, yılın kalan döneminde ise lansmanlar ve kampanyalarla dolu bir dönem bekliyoruz. 

Bahaş Holding olarak 2020 yılında, oyuncak ve paslanmaz yapı malzemeleri sektörlerinde yaptığımız yatırımları güçlendirerek özellikle ihracatı arttırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Her iki sektörde de mevcut ihracatımızı en az yüzde 30 artırmayı planlıyoruz. İnşaat ve taahhüt işlerimizde, önümüzde çok sayıda kamu ihalesi var. Bu ihalelere girerek yeni taahhüt projeleri üstlenmeyi hedefliyoruz. Konut alanında geliştirdiğimiz Üsküdar’daki kentsel dönüşüm projemizin çalışmaları devam ediyor. Özyurtlar Holding işbirliğinde, Esenyurt’ta inşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin ilk etap teslimlerine yaptık, 2’nci etap teslimlere bu ay başlayacağız. Ayrıca masamızda İstanbul’un çok güzel ve özel yerlerinde yapmayı planladığımız konut projeleri var, tek tek hepsini değerlendireceğiz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Sektörümüz 2020’ye çok iyi hazırlandı”

Gayrimenkul ve inşaat sektörü içerisinde bulunduğu 2020 yılına 2019 yılında yaşanan gelişmelerle birlikte çok iyi hazırlandı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarına göre; konut satışlarındaki yüzde 55.8’lik, yabancıya satışlardaki yüzde 23.3’lükartış, 2020 için çok olumlu bir sinyal veriyor. Geçtiğimiz yıl başlayan faiz indirimi trendi ocak ayında faizlerin yüzde 0.79’un altına gerilemesiyle yeni bir boyut kazandı. Açıklanan rakamlar, ocak ayında kredili alımların yüzde 546.1’e ulaştığını gösteriyor. Kredili satışlardaki artış, faiz indirimiyle doğrudan orantılı bir seyir izliyor. Faiz indirimi sayesinde yatırımcılarımızla kurduğumuz dostluğu pekiştirme fırsatı bulduk. Özellikle yapımı tamamlanan ya da tamamlanmak üzere olan projelerde yatırımcı ilgili hayli yüksek.

İçerisinde bulunduğumuz yılı 2019 yılından bağımsız olarak değerlendirmemiz mümkün değil. Geçtiğimiz yılın temmuz ayından itibaren satışlarda yaşanan hareketliliğe bağlı olarak yeni konut ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Bu nedenle, sektörümüz adına geçtiğimiz dönemde bozulan arz- talep dengesinin korunduğu, yeni lokasyonların ve yeni konsept projelerin olgunlaştığı bir dönemin başlangıcında olduğumuzu söyleyebiliriz. Yatırımcılara güven sunan, kendi öz sermayesi ve müşteri potansiyeli ile ayakta duran, fark yaratan konseptler geliştiren şirketler, bu dönemde rekabette üstün bir konumda yer alacak. 

İnsay Yapı olarak kamu bankalarının başlattığı faiz indirimine ilk dâhil olan şirketlerden biri olarak, Pendik’te 9 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirdiğimiz 252 konut ve 15 ticari birimden oluşan 'Ondörtüç Pendik' projemizin satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürüyoruz. Projemizdeki daireleri, 0.79 faz oranı ve 180 ay vade avantajıyla yatırımcılarımızla buluşturuyoruz. Yatırımcı ile temas kurmak, onların bütçelerine uygun ödeme seçenekleri sunmak gibi satış ve pazarlamaya yönelik faaliyetlerin önemine inanıyoruz. Bu yıl da bu yönde farklı kampanyalarımız sürecek. Z. Altan Elmas Konutder Yönetim Kurulu Başkanı - Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

“Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı”

Türkiye genelinde Ocak ayında 113 bin 615 adet konut satıldı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında bir artış var. Genel ekonomimizdeki düzelme toplumun bütün kesimlerine yayılmış durumda. Bu olumlu hava özellikle 2019’un Ağustos ayından itibaren inşaat sektöründe de net bir şekilde görülmeye başlandı.

“Konut satışlarındaki artış ipotekli konut satışlarından kaynaklanıyor”

Genel faiz oranlarının ve konut kredi faiz oranlarının konut satışlarında artışının çok belirleyici olduğunu görüyoruz. Geçen yıl Ocak ayında 6 bin 537 olan ipotekli konut satışlarının bu yıl 42 bini geçtiğini görüyoruz. Yani yüzde 546 artış söz konusu. Dolayısıyla konut satışlarındaki net artış çok net bir şekilde ipotekli konut satışlarından kaynaklanıyor. Genel faiz oranları da yüzde 10’un altına düştüğü için mevduat faizler yüzde 8’ler 9’lar seviyesinde gezdiği için orada kendi imkanlarıyla peşinat yatırarak konut alan insanlarımızın da bir miktar oraya doğru hareket ettiğini ve peşin alımlarında diğer konut satışı dediğimiz bölümde yer aldığını, bir miktar yükseldiğini görüyoruz. Yani genel faiz hadleri ekonominin gidişatının olumlu ya da olumsuz anlamda en çok belirleyen unsur olduğunu hep beraber görmüş olduk. Bizler de birkaç aydır net bir şekilde gördüğümüz tabloyu Ocak ayında daha netleşmiş olarak gördük.

“Birinci el konutlarda ivmelenme var; konut sektörü toparlanıyor”

Ocak ayıyla birlikte konut satışları da çok iyi bir yere geldi. Burada birinci el konut satışlarına vurgu yapmam lazım. Birinci el konut satışları, yani üreticilerin üretip de sattığı konutlar, sıfır konutlar, çok önemli. Orada bir miktar yukarı doğru ivmelenme var ama yeterli değil. Ocak başında hükümetimizin desteğiyle kamu bankalarımız konut kredi faizlerini birinci el konutlar için 0.79’a çekmişti. Bu çok önemli bir düzenlemeydi. Onun etkilerini Şubat’ta ve Mart’ta daha fazla göreceğiz. Ocak ayına da yansımış tabi ama daha nisbi bir yansıma söz konusu. İnsanlar bunu daha çok Ocak’ın 15’inden sonra hissedebildi. Yani kısaca veriler moral verici.


YORUMLAR

  • 0 Yorum