Reklamı Geç
İstanbul 2016 Lale Festivali rengarenk başladı

İstanbul 2016 Lale Festivali rengarenk başladı

Lalel Şenlikleri başladı! İstanbul'da bu yıl 11 icisi düzenlenen Lale Festivali büyük coşkuyla rengarenk başladı. İşte Lale Festivali programı, İstanbul'un hangi semtlerinde Lale Bahçeleri var? Lale Festivali ne kadar sürecek? Sultanahmet, Emirgan 'da hangi etkinlikler var? Tüm detaylar için haberimize mutlaka tıklayın!

10 Nisan 2016 - 07:58 - Güncelleme: 16 Ekim 2016 - 16:06

İstanbul'da bu yıl 11 icisi düzenlenen Lale Festivali büyük coşkuyla rengarenk başladı.  İşte Lale Festivali programı, İstanbul'un hangi semtlerinde Lale Bahçeleri var? Lale Festivali ne kadar sürecek? Sultanahmet, Emirgan 'da hangi etkinlikler var? Tüm detaylar için haberimizi okumaya devam edin. 

İstanbul'da rengarenk Lale Festivaliyle adeta görsel bir şölen başladı.  Lale Festivali açılışı kapsamında bir konuşma yapan İBB Başkanı Kadir Topbaş, “Lale Evine Dönüyor" projesini başlattığımızda buna ne gerek var denmişti. Ama şimdi görüyoruz ki yaptığımız bu işte ne kadar da haklıymışız” dedi.

İstanbullunun büyük ilgi gösterdiği 11.Lale Festivali açılışına ayrıca Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek’te katılımda bulundu.

Bu yıl 11 incisi düzenlenen Lale Festivali’nin açılışına da konuşan Başkan Kadir Topbaş, lalenin Türk kültürünün değişmez bir parçası olduğunu ve yıllardır bu topraklardan uzak duran lalenin yeniden bu topraklarda açtığı için duyduğu memnuniyeti ifade ederken,  2005 yılında başlattıkları “Lale Evine Dönüyor” kampanyasının o dönemde eleştirildiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Ne gerek var şimdi buna. Yine lale dönemini mi yaşayacağız diyordu bazı kesimler. Ama şimdi geldiğimiz nokta itibariyle ne kadar da haklı bir iş yapmış olduğumuzu anlıyoruz” ifadelerini kullandı..

 

Lalenin dünya tarafından bilinen bir çiçek olmasında Osmanlı kültürünün büyük bir önemi olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, “Lale bizim çiçeğimizdi. Ama yabancı gezginler lale soğanını yanlarında götürdüler ve laleler orada açmaya başladı. Sonrasında bu topraklarda lale unutulmaya başlanınca sanki lale yabancı bir çiçekmiş gibi algılandı. İşte biz o algıyı kırdık ve laleyi öz vatanına kavuşturduk” dedi.

Lale bizim için sadece süs bitkisi olmamış diyen başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nasıl Gül çiçeği Hz. Muhammed Peygamber efendimizi temsil ediyorsa, Lale de Allah’ı temsil etmiştir. Laleyi sadece bir süs bitkisi olarak kullanmamışız da. Ecdadımız lale çeşidini 1500 çeşide kadar ulaştırmış. Ama biz hala 200 çeşitte kalmışız. Onlara yetişemedik. 2005’te 600 bin lale soğanıyla başladık. Bugün 20 milyon lale soğanı İstanbul’u süslüyor. Ve bu lalelerin hepsi yerli. Ve bunu üreten üreticilerimize maddi katkı sağlıyor. Yeni istihdam alanları yaratıyor.”

İstanbul’un her köşesinde açan lalenin ekolojik dengede de önemli bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Artık arıları görüyoruz. Arıların bu hayatın devamında etkisi bilim adamları tarafından da kanıtlanan bir şey. Bizim lalelerimiz ekolojik düzenin devam etmesi için de önemli bir etkiye sahip” diye konuştu. 

 

Başkan Topbaş yarın da 1.728 m2 alanlı, 563 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı’nın Sultanahmet Meydanı'nda bu yıl ikinci kez İstanbullularla buluşacağını da ifade etti.

Başkan Kadir Topbaş konuşmasının sonunda Lale Festivali’nin açılışını temsil eden  lale özlerinden elde edilen gıda boyalarıyla hazırlanmış yaş pastayı kesti. Laleyi çocuklarla kesen Başkan Topbaş daha sonra kendi eliyle yaş pastadan çocuklara yedirdi.

Başkan Topbaş ayrıca Çin'den gelen televizyon ekibine röportaj da verdi.

___

 11. İstanbul Lale Festivali kapsamında Lale Bahçelerine yapılan dikimler :

• Gülhane Parkı'na 53 farklı türde 930 bin adet lale

• Emirgan Korusu'na 190 farklı türde 2 milyon 800 bin adet lale (Koruda tüm lale türlerini görmek mümkün)

• Yıldız Korusu'na 32 farklı türde 730 bin adet lale

• Soğanlı Bitkiler Parkı'na 167 farklı türde 530 bin adet lale (Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı bitkileri lale dönemi bittikten sonra da Soğanlı Bitkiler Parkında görmek mümkündür.)

• Beykoz Korusu'na 25 farklı türde 279 bin 650 adet lale

• Göztepe 60. Yıl Parkı'na 110 farklı türde 1 milyon 350 bin 545 adet lale

• Büyük Çamlıca Korusu'na 29 farklı türde 451 bin 290 adet lale

• Küçük Çamlıca Korusu'na 29 farklı türde 512 bin 600 adet lale

• Fethipaşa Korusu'na 21 farklı türde 195 bin 400 adet lale

• Hıdiv Çubuklu Korusu'na 41 farklı türde 553 bin 850 adet lale

• Gözdağı Korusu'na 17 farklı türde 474 bin 700 adet lale dikildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..