Reklamı Geç
İstanbul’a 4 yeni Biyolojik Arıtma Tesisi

İstanbul'a 4 yeni Biyolojik Arıtma Tesisi

İstanbul'un 4 yeni Biyolojik Arıtma Tesisi İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan hizmete açtı.

28 Kasım 2016 - 08:13

İstanbul'un arıtma sistemlerine Biyolojik kavramını yerleştiren İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi 4 yeni Biyolojik Arıtma Tesisinin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleştirdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Kasım 2016 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ tarafından hayata geçirilen 4 yeni Biyolojik Arıtma Tesisi açılışı yapıldı. Dev arıtma tesislerinin toplamda 1,2 milyonluk bir havzaya hizmet verecek Büyükçekmece, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri hizmete geçirilmesi töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Topbaş'ın kurdela kesimi ile gerçekleştirildi.

Yapılan yeni arıtma tesisleri Marmara Denizine nefes aldıracak, Ataköy’den Silivri’ye kadar 100 kilometrelik Denizi sahilini atıksu tehdidinden kurtaran ve 1 milyon 200 bin insana hizmet veren ileri biyolojik arıtma tesisleri, Marmara Denizi'nin sahillerini de yüzülebilir kriterlere kavuşmuş olacak.
 
Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüde gerçekleştirdiği konuşmasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Yeni İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile Çevre Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde, açılışı yapılan hizmetlerin ülkeye, şehre ve belediyeye hayırlı olmasını dileyerek, “Silivri, Büyükçekmece, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisleriyle birlikte, köylere hizmet verecek 27 ayrı arıtma tesisi, dere ıslah çalışmaları, 3 İSKİ hizmet binası, Eyüp Kemerburgaz'da Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile 184 çöp ve temizlik aracını hizmete alıyoruz. Ataköy'den Tekirdağ sınırına kadar olan 100 kilometrelik sahil bandının tamamının atık su tehdidinden kurtulmuş olduğunu ifade ederek, arıtma tesislerinden elde edilecek suyun da park ve bahçelerle sanayide kullanılaca Emeği geçen Başkan İBB Başkanımız Kadir Topbaş ile ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete giren 19 çöp, 26 yol süpürme, 10 yıkama aracıyla, 7 deniz temizlik teknesinin, 2 çevre kontrol botunun da İstanbul'u daha temiz hale getirmek için yürütülen çalışmalara katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Zira biz şuna inanıyoruz. Temizlik imandandır. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 873 milyon lira olan bu tesis ve hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere, tüm ekibini tebrik ediyorum. İstanbul için bu güzel ve kutlu şehir için ne yapılsa azdır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca, “İstanbul bizim için zamanın ve mekanın üzerinde bir sevgilidir, öyle de kalacaktır. Hamdolsun İstanbul'da çok yıl yaşadık. İnşallah Rabbim bize bu şehirde ölmeyi, bu şehirde yatmayı da nasip eder. Hiçbir güzelliğe bedelsiz sahip olunmuyor. Türkiye, İstanbul'u ile Rumeli'siyle Anadolu'suyla sahip olduğu muhteşem tarih ve medeniyet mirasıyla, dünyada eşine ender rastlanacak kıymette bir ülkedir. Fatih burada yatıyor, Yavuz Selim burada yatıyor, Kanuni burada yatıyor. Eyüp Sultan Hazretleri burada yatıyor, birçok sahabe burada yatıyor ve Anadolu'suyla Avrupa'sıyla burası bir başka şehir.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..