İstanbul Boğazı`ndan geçişlere 8 yeni kural!

Bakanlık harekete geçerek İstanbul Boğazını kullanarak geçeceklere 8 yeni kural uygulanması için düğmeye bastı. İşte Boğaz'dan geçecek gemiler için uygulanacak yeni kurallar.

İstanbul Boğazı`ndan geçişlere 8 yeni kural!
Editör: Hakan A.
03 Eylül 2018 - 07:55 - Güncelleme: 03 Eylül 2018 - 07:57

İstanbul Boğazını kullanan geçen gemiler için yeni bir dönem başlıyor. Bakanlık devreye girdi ve Boğazın güvenliğini en üst seviyeye yükseltti. Uluslararası gemiler İstanbul Boğazını kullanırken artık bu yeni kurallara riayed edecek. İşte Boğaz için önemli olan, yeni getirilen o kurallar.

Yaşanan kazalar desr oldu, Kanal İstanbul öncesinde Boğaz`a yeni kurallar getirildi. Bundan böyle İstanbul Boğazı`ndan geçecek gemiler artık bu kurallara uymak zorunda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dünya`nın en işlek Boğazları arasında yer alan İstanbul Boğazını korumak amacıyla bir dizi önlemler aldı. Yeni önlemlerle Boğazın güvenliği en üst seviyeye çıkarılmış olacak. Türk boğazlarından geçişlerle ilgili risklerin artması ve güvenlik nedeniyle özel kurallar getirilerek güvenlik en üst seviyelere çıkarıldı.

Sıkça yaşanan kazalar ve alternatif olarak Kanal İstanbul ile gündemden düşmeyen İstanbul Boğazı yeni dönemde radikal önlemlerle korunacak. Bakanlık yen kurallar koydu. İstanbul Boğazlarını kullanacak geiler artık bu kurallara uymak zorunda. 

Yeni dönemle birlikte alınan önlemler arasında, üzerinde yük bulunan tüm askeri gemi taşıyan ticari gemiler de İstanbul Boğaz geçişlerini askeri gemi statüsünde tamamlayacağı kaydedildi. 

Diğer taraftan karaya oturan gemiler için önceden uygulanan kaptanın kendi çabaları ile kurtulma isteği de yeni dönemde olmayacak. Verilen 48 saatlik kendi kurtulma çabaları sonlandırılıyor. Uzman ekipler hıuzlıca inceleme yapacaklar, Liman başkanlığı devreye gireek ve reesen kurtarma hizmeti verecek. Karaya oturan ve sonrasında kurtarılan gemiler, adli işlemler ve ödemeler tahsil edilmeden Boğazı terk edemeyecekler. 

Gemilerin kaptanları İstanbul Boğazı girişinde yakın bir mesafede gemide güvenlik ve teknik donanımını içeren listeyi Liman başkanlığına (İstanbul ve Çanakkale) bildirecek. 300 metreden uzun yolcu ve kontener gemileri Boğazlar’a girmeden en az 10 gün önce bilgi vermek zorundalar. Hiç bir geminin gelişigüzel geçişine izin verilmeyecek.

Türkiye`nin önemli geçiş güzergahları arasında bulunan ve üzerinde hızla yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı nedeniyle büyük gemilerin geçişleri bazı kurallara bağlandı. 

Alınan önlemler kapsamında,daha önce 250 metre üzeri gemiler için uygulanan kural 200 metre ve üzeri olan tankerler için yeniden düzenlendi. Bu gemiler boğazı gündüz geçebilecek. Tankerler boğaza girdiğinde karşı yönünde 150 metre ve üzeri başka bir tanker ile ya da 200-300 metre arası kuru yük gemisi ya da yolcu gemileri ile Nara ve Kilitbahir dönüşünde karşılaştırılmayacak. Gemilerin öndeki yavaş gemiyi geçişi trafik merkezin kurallarına göre olacak. Gemiler gerek Çanakkale’de yapılacak olan köprü ayakları gerekse İstanbul Boğazı`ndaki köprü ayaklarına 100 metreden fazla yanaşamayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum