İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden vergi borçlarına yapılandırma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 7143 Sayılı Kanun uyarınca vergi borçlarında yapılandırmaya gidiyor. Silinen gecikme faiz ve zammı yerine, vade tarihinden itibaren Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranı uygulanacak. Peşin ödemede, ayrıca hesaplanan Yİ-ÜFE’de yüzde 90’na kadar indirim yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden vergi borçlarına yapılandırma
Editör: Hakan A.
29 Haziran 2018 - 09:03

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; 7143 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte İlan ve Reklam Vergisi, Eğlence Vergisi, Yangın Sigorta Vergisi, Harçlar, Tıbbi Atık Ücretleri, Ecrimisil Gelirleri, Pano Söküm ve Yıkım Bedelleri ile Hal Rüsümlarını yapılandırıyor.

Mükelleflerin yapılandırmadan faydalanabilmeleri için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurması gerekiyor. Dilekçe ile başvuru; gerçek kişilerde ilgilinin kendisi, tüzel kişiliklerde ise kanuni temsilci tarafından yapılabiliyor. 

Yapılandırmada anapara değişmeyecek. Varsa anaparaya bağlı cezalar, gecikme faizi ve gecikme zammı yerine, vade tarihinden itibaren Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ) oranı uygulanacak. Peşin ödemede, ayrıca hesaplanan Yİ-ÜFE’de yüzde 90’na kadar indirim yapılacak.

Ödeme, mükellefin isteğine göre peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit halinde yapılabilecek. Taksitler, iki ayda bir olarak uygulanacak. Taksitlerde, Kanunda belirtilen miktarlarda Yİ-ÜFE oranı uygulanacak.

Dava açılmış borçlar için, davadan feragat edilmesi şartıyla yapılandırma yapılabiliyor.

Başvuruların, BAKIRKÖY’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binasındaki Gelirler Müdürlüğü’ne yapılması gerekiyor.

İBB Borç Sorgulama Ekranı için tıklayın...

Yapılandırma Rehberi için tıklayın...

Başvuru Dilekçesi için tıklayın...

Başvuru Yeri: İBB Gelirler Müdürlüğü - Bakırköy Ek Binası

Son Başvuru Tarih: 31 Temmuz 2018

İRTİBAT TELEFONLARI: 0212 449 44 48 - 0212 449 43 66

YORUMLAR

  • 0 Yorum