Reklamı Geç
İstanbul Büyükşehir’den ’15 kat sınırlaması’ hamlesi

İstanbul Büyükşehir'den '15 kat sınırlaması' hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğa'ın her defasında eleştirilerine hedef olan İstanbul'un dikey mimarisinde sıcak gelişme. İstanbul Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı, şehrin tamamını kapsayacak 15 kat sınırlaması için çalışmalar başladı.

15 Şubat 2017 - 09:04

İnşaatçıları üzecek, vatandaşı rahatlatacak haber İstanbul Büyüşehir Belediyesi'nin meclis toplantısından geldi. İstanbul'da daha önce Kadıköy için uygulanan 15 kat sınırlaması kapsamında yeni adımlar atılıyor. Bu kez İstanbul genelinde uygulama söz konusu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Şubat 2017 - İstanbul

İstanbul'da gelişi güzel her yerde yapılan kule, gökdelen, Rezidanslara neşter vuruluyor. Defalarca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından eleştirilen gökdelenler için kolları sıvayan Büyükşehir, dünkü Meclis toplantısında "15 Kat Sınırlaması" kapsamında İstanbul'a uygulanacak yeni sistemin detayları paylaşıldı. 

2016 Şubat ayında İstanbul Büyükşehir Meclisi'nden çıkan kararla 30 binden fazla binanın yenileneceği Kadıköy'de Fikirtepe hariç tutularak 15 kat sınırlaması uygulaması kararlaştırılmıştı.  İstanbul'un genelinde uygulanmak üzere yeni çalışma başlatıldı. Yüksek katlı binalara sınırlama getirecek olan yeni düzenleme ile 15 kat barajı uygulanacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis toplantısı kapsamında 2'nci birleşimde önemli şehir meseleleri ele alındı. Meclis gündeminde özellikle Kadıköy'de yüksekliğin serbest olduğu alanlara 15 kat sınırı  getirilmesine ilişkin teklifin yer aldığı komisyon raporu tartışıldı. Tartışılan o rapor, AK Partili ve CHP'li Meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildiği kaydedildi. İstanbul'da kentsel dönüşümle anılan pilot bölgelerden  Kadıköy'de başlatılan 15 Kat Sınırlamasına ilişkin o uygulama diğer ilçelere de örnek olması gerektiğinin altı çizildi.

Meclis'ten çıkan bu önemli karar kapsamında adı geçen tüm bölgede kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak yeni binalar için 15 kat sınırı getirildiği kaydedildi. Ancak sınırlama planı, Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılarak kentsel dönüşüm alanı ilan edilen  Fikirtepe için geçerli olmayacağı gelen haberler arasında.

Hangi ilçeler'de 15 kat sınırlaması uygulanacak?

İstanbul'un önemli diğer ilçelerinde aynı şekilde 15 kat sınırlaması yükseklik sınırlaması için İmar Komisyonu'nda çalışma yürütüldüğü belirtilirken, Şehir Planlama Müdürlüğü ile de görüşerek önümüzdeki günlerde nihai karar verileceği vurgulandı. Öne çıkan o ilçeler arasında ise Maltepe, Kartal, Pendik başta olmak üzere Anadolu yakasındaki bazı ilçelerin bulunduğu ifade ediliyor.

Yöneticiler memnun, inşaatçılar tedirgin!

Belediye Başkanları ve yöneticiler 15 kat sınırlaması için oldukça olumlu bir yaklaşım sergilerken, müteahhit tarafından ise tepkiler gelmeye başladı. İnşaat üretimi yapan müteahhitler alınan kararla inşaat yapımının, konut üretiminin oldukça zorlaşacağı konusunda fikir beyan etmeye başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..