İstanbul'da 3 noktaya gürültü bariyeri

İstanbul'un gürültü sorununa bariyerli çözüm. İstanbul'da Ümraniye, Maltepe ve Haliç olmak üzere üç kritik noktaya yerleştirilecek gürültü bariyerleri sesi önleyecek.

İstanbul'da 3 noktaya gürültü bariyeri
Editör: Hakan A.
18 Ağustos 2020 - 12:38 - Güncelleme: 18 Ağustos 2020 - 13:15
Megaşehir İstanbul'da gürültüye son verecek önemli bir proje daha hayata geçiriliyor. İstanbul'da gürültü bariyerleri için çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul'da üç alanda çalışma yürüten Bakanlık ve belediye Haliç, Ümraniye ve Maltepe bölgelerinde gürültü bariyerleri projesini yıl sonuna kadar tamamlayacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Ağustos 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da belediyelerle işbirliği yaparak gürültü kirliliğine çare olacak özel gürültü bariyerlerini yerleştirmeye devam ediyor. Türkiye'nin en kalabalık, Dünya sağlık örgütüne göre ise en gürültülü şehrler arasında listede bulunan İstanbul için yeni önlem gürültü bariyeri.

Dünya sağlık verilerine göre, İstanbul en gürültülü 5 şehir arasında yer alıyor. İstanbul'da gürültü kirliliğine karşı belediyelerle birlikte iş birliği sürüyor. 4.5 metre yüksekliğinde olan, 1300 metre uzunluğunda, 6 bin metrekare gürültü bariyerini tamamlanmak üzere. İlk projeler için ayrılan bütçe ise 5 Milyon TL. Bu para hibe edildi.


İstanbul Ümraniye'de yapımı tamamlanmak üzere olan gürültü bariyerlerini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, çarpıcı verileri paylaştı.

İstanbul'da 3 noktaya gürültü bariyeri

Bakan Kurum, açıklamasında, 'İstanbul'da üç farklı noktada; Ümraniye E-80 Karayolu, Maltepe D-100 Karayolu,  Beyoğlu Haliç güzergâhında gürültü bariyeri inşa ediyoruz.

Hedefimiz 60 bin metrekare gürültü bariyeri yaparak gürültü kirliliğini azaltmak. Ümraniye Millet Bahçemizin yanında bulunan E-80 karayolundan gelen gürültü kirliliğini azaltmak için Belediyemizle hayata geçirdiğimiz gürültü bariyeri projemizi inceledik. Yüzde 97'si tamamlanan proje ile bölgede 132 desibel olarak ölçülen sesin 60 desibele düştüğünü gördük.'
dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum