İstanbul'da 5.7 milyar lira değerinde 4 bin 300 yeni konut görücüye çıktı

Başta İstanbul olmak üzere konut sektöründe yaşanan hareketlilik devam ederken, Gayrimenkul sektörü referandum sürecinde de hız kesmedi. İnşaat firmaları, megakent İstanbul’daki yeni konut projelerini peş peşe tanıttı…

İstanbul'da 5.7 milyar lira değerinde 4 bin 300 yeni konut görücüye çıktı
Editör: Hakan A.
11 Nisan 2017 - 11:14

3DKonut.com sitesinin 2017 yılının ilk çeyreğindeki lansman bilgilerinden değerlediği sonuçlara göre, Ocak, Şubat ve Mart aylarında sadece İstanbul’da en az 4 bin 300 adet markalı yeni konut satışa sunuldu. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Nisan 2017 - İstanbul

Yaklaşık 314 bin m2 arsa üzerinde inşaa edilecek konutların toplam yatırım değeri ise 5,7 milyar lirayı buluyor. 16 Nisan’daki referandum sürecinin inşaat firmalarının ve konut alıcılarının hızını kesmediğini vurgulayan 3DKonut.com yöneticisi Aybars Görpe, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ocak-Şubat 2017 verilerine göre İstanbul genelinde 33.590 adet konut satışı gerçekleşirken, 2016’nın aynı döneminde ise bu rakam 33.668 adet olmuştu. Bakıldığında değişim oranı yok denecek kadar az.” dedi.

Şu anda yaklaşık bin 800 inşaat firmasına ait, çoğunluğu yeni 4 binin üzerinde markalı konut projesini bir arada sergileyen 3DKonut.com sitesinin derlediği verilere göre Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte toplam yatırım değeri 5,7 milyar TL’yi bulan en az 4 bin 300 konutluk proje görücüye çıktı. 

Referandum sürecinin genel olarak piyasalarda bir bekleyişe neden olmasına karşın, gayrimenkul sektöründeki hareketliliğin devam ettiğini söyleyen Görpe açıklamasında, “Gerçekleştirilen düşük faiz ve indirim kampanyalarının yanı sıra 240 ay vade seçeneği ve uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikası yurt içi alıcıları harekete geçirdi. Yabancıya yönelik satışlardaki KDV düzenlemesi ise zaten var olan yurt dışı alıcı kitlelerinin ilgisini de artırmış görünüyor” diye konuştu. 

Markalı konut projesi üreten inşaat firmaları, yılın ilk çeyreğinde de yeni yatırımlara devam ettiğini söyleyen Görpe, referandum sürecine rağmen, 2017’nin ilk çeyreğindeki lansman trafiğinin geçen yılın aynı döneminden geride olmadığını savundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum