İstanbul’da 50.3 kilometre uzunluğunda metro hattı ihale...

İstanbul'da 50.3 kilometre uzunluğunda metro hattı ihale aşamasında

İstanbul'un trafik sorunununa en büyük destek olarak görülen yeni metro hatlarına ilişkin çalışmalar hızla devam ediyor. Kadir Topbaş, Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın Çobançeşme - Kuyumcukent projesinde tünel delme makinası olan TBM Montaj Programına katıldı. Topbaş, "İstanbul'da 50,3 kilometre raylı sistemin de ihale aşamasında" dedi.

09 Ağustos 2017 - 15:00

Megakent İstanbul'da trafik her geçen gün daha zorlu bir hale gelirken, şehrin metro ve raylı sistem yatırımları aralıksız devam ediyor. İstanbul'da yapımına başlanacak toplam 50.3 km uzunluğunda yeni raylı sistem için ihale aşamsı sürüyor. Başkan Topbaş, "Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar metro yatırımı yok" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 9 Ağustos 2017 - İstanbul

İstanbul'un altında devam eden metro yatırımları büyük bir hızla sürüyoru. Şehrin hemen hemen her noktasında metro yatırımlarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yatırımlar için de ihale aşamaları planlı şekilde devam edildiği kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapımı hızla devam eden Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın Çobançeşme - Kuyumcukent TBM Montaj Programında önemli açıklamalarda bulundu. 

İstanbul Büyükşehir olarak bütçemizin yüzde 55’ini ulaşım yatırımlarına ayırıyoruz. 13 yılda raylı sistemi 150 kilometreye çıkardıklarını belirten Kadir Topbaş, “Şu an çoğunluğu metro olmak üzere 257.3 kilometre raylı sistemin yapımı da devam ediyor. Gezin bakın, dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar yoğun metro yatırımı yok. 50,3 kilometre raylı sistemin de ihale aşamasında. 2019’da İstanbul’daki raylı sistemleri 441 kilometreye taşıyacağız. Raylı sistemlerde nihai hedefinin ise 1023 kilometre.  Silivri’den Gebze’ye, Sabiha Gökçen’den 3. Havalimanına kadar İstanbul’un her noktasına hızlı, güvenli ve konforlu erişim imkanını vermiş olacağız. İstanbul’u bir taraftan akıllı şehir yapmaya çalışırken, değir taraftan da ulaşım sorununu metrolarla çözmek için çalışıyoruz. Metro gibi hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım aracı yaparsanız, özel araç lüks olur. İnsanlar özellikle hafta içi metroyu tercih eder.” dedi.

Ataköy-İkitelli metrosu ne zaman açılacak?

Başkan Kadir Topbaş, Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın 2019’un ilk yarısında açılacağını müjdeledi. Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlayacak 13,4 kilometrelik Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı toplam 12 adet istasyondan oluşacak. Ataköy-İkitelli arasını 19,5 dakikaya indirecek hat, 338 Milyon 272 Bin Euroya mal olacak.Başakşehir - Olimpiyat Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonu'ndan başlayan hat, TEM ve D-100 Karayolu'nu bağlayan Basın Ekspres Bağlantı Yolu'na paralel bir koridor izleyerek Ataköy İstasyonu'nda son bulacak.

Toplam 5 ilçeden geçecek ve 6 farklı raylı sistem hattıyla entegrasyonu sağlayacak metro hattı, toplam 2 Milyon 660 bin nüfusa hizmet verecek. Ataköy-İkitelli Metrosu ile günlük 500 bin, saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

Ataköy - İkitelli - Basın Ekspres Metro Hattı hizmete alındığında; İkitelli Sanayi İstasyonu'nda Başakşehir - Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı ile Mehmet Akif İstasyonu'nda Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı ile Mimar Sinan İstasyonu'nda Yenikapı - Kirazlı – Halkalı Metro Hattı ile Çobançeşme İstasyonu'nda Hacıosman – Yenikapı – İncirli – Sefaköy Metro Hattı ile Yenibosna İstasyonu'nda Yenikapı - Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüs Hattı ile Ataköy İstasyonu'nda ise Marmaray’la entegre olacak.

İstasyonlar: Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme- Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi , Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayii

Metro hattının tünelleri NATM ve TBM yöntemiyle açıldı. Tünellerin kazılarında 4 adet TBM (Tünel kazı makinesi - Köstebek) kullanıldı. 8 adet istasyonun yapımı da hızla sürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..