İstanbul'da barajlar boşalıyor! Doluluk oranları açıklandı....

İstanbul'un barajları su kaybı yaşamaya devam ederken, kritik seviyelere gerileyen barajlar kuruma noktasına geldi.

İstanbul'da barajlar boşalıyor! Doluluk oranları açıklandı....
Editör: Hakan A.
21 Kasım 2020 - 09:39
İstanbul'da barajlarda kalan su miktarları kritik seviyelere gerilemeye devam ediyor. Endi verici boyutlara erişen su seviyeleriyle en son veriler İSKİ tarafındna paylaşıldı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler- 21 Kasım 2020 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İSKİ Genel Müdürlüğü verilerine göre şehir genelinde barajlarda kalan su miktarı açıklandı. İstanbul'un barajları ne kadar dolu her gün yakından izlenirken, İSKİ haftasonu Cumartesi günü itibarıyla barajlardaki su seviyelerini paylaştı.

25 milyonu aşkın nüfusuyla, Türkiye'nin en kalabalık metropolüne su yetiştirmeye çalışan İSKİ, şehrin su kaynaklarını ve barajlarını kontrol altında tutmaya çalışıyor. İstanbul'u besleyen barajların kurak geçen yaz nedeniyle seviyeleri endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Şehir genelinde su problemi yaşanacak mı soruları srulurken, son haftalarda yağmur bulutlarının dolaştığı megakentte henüz barajları dolduracak yağmurlar gelmiş değil.

SON YILLARIN EN DÜŞÜK SU SEVİYELERİ

Son 10 yılda İstanbul'daki barajlar hiç bu kadar boş ve yağmursuz kalmamıştı. Kurak geçirilen 2020 yazı, yağmur almayan barajların su seviyeleri yüzde 26'lara gerilemiş durumda. Yakın zamanda yağmurların gelmemesi durumunda İSKİ'nin B planının olup olmadığı bilinmiyor. Her gün milyonlarca metreküp su harcanan megaşehir'in yakın zamanda su sorunu yaşayıp yaşamayacağı ile alakalı net bir bilgi bulunmuyor. Ancak İSKİ şehir genelinde su kullanımında tasarrufun önemine her defasında dikkat çekiyor.

SON ÖLÇÜMLERE GÖRE İSTANBUL BARAJLARI DOLULUK ORANLARI

20 Kasım 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 841 bin metreküp
21 Kasım 2020 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %26,43


YORUMLAR

  • 0 Yorum