İstanbul’da beklenen kar yağışı nerede başladı

İstanbul’da beklenen kar yağışı nerede başladı

İstanbul için beklenene kar yağışı ilk olarak Kartal bölgesinde yağmaya başladı! Sabah saatlerinde İstanbul'un hangi kesimlerinde kar yağmaya başladı? Meteoroloji iş çıkışında vatandaşı uyardı "kar şiddetini arttıracak".. Beyaz kabus kar akşam saatlerinde İstanbul'da olacak, Büyükşehir alarma geçti...

30 Kasım 2016 - 09:02

Öğrencilere sevindirici haber geldi! İstanbul'a beklenen mevsiin ilk kar yağışı başlarken, meteoroloji uzmanları hava tahminlerinde bulundu. Diğer taraftan kar önlemlerini arttıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi gün boyunca kış tatbikatı yaparken, sel ve su baskınlarının yanı sıra şehrin en kritik noktalarında kar alarmı verdi!

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Kasım 2016 - İstanbul

BEYAZ KABUS İSTANBUL'A GELİYOR!

Kar İstanbul'a Kartal'dan girdi... Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava etkisini göstermeye başladı. Dün akşam saatlerinde Edirne, Kırklareli Dereköy'de başlayan etkili kar yağışı, İstanbula geldi gelecek derken, sabah erken saatlerde İstanbul'da belli kesimlerde kar yağışının nbaşladığı haber merkezlerine ulaşmaya başladı.

Günün son dakika hava durumu raporuna göre, İstanbul'da gün boyunca karla karışık yağmur ve kar yağışının etkisini göstereceği, akşam saatlerinde ise hava sıcaklarını niyice düşerek, kar yağışının etkili olacağı konusunda vatandaşlara uyarılar yapılmaya başlandı. Özellikle İstanbullunun toplu taşıma araçlarıyla işlerine gidip gelmeleri konusunda uzmanlar uyardı.

İstanbul’da beklenen kar yağışı Kartal ilçesinde belli kesimlerde sulu kar şeklinde başladı. İlk kar yağışı Kartal bölgesine bağlı Aydos Mevkii’nde başlayan sulu kar yağışının yer yer etkili olduğu gözlerden kaçmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin önemli noktalarında tuz stoğu yaparken, kar temizleme ve tuzlama araçları trafiğin en yoğun  olacağı noktalarda vardiyalar halinde bekletmeye başladı.

Kırklareli, Dereköy ve Erdine'de şiddetli kar yağışları devam ederken, bazı noktalarda 15 cm kar kalınlığına ulaşıldığı ifade ediliyor.

Bolu Dağı boyunca kar iyiden iyiye etkisini göstermeye devam ediyor. Ulaşımda aksamaların yaşanmaması amacıyla ekipler yolları kardan kapanmaması için 7/24 gözlem altında tutuklarını, tuzlama ve kar temizleme çalışmalarının bölge bölge aralıksız sürdürüldüğünün altını çizdi.

İstanbul'da kış tatbikatı...

Şehrin çeşitli noktalarında hazır bulunan bin 500 personel ve 654 aracın katıldığı tatbikatta ekipler, kötü hava koşullarında görev yapacakları güzergâhları kontrol etti. AKOM’da da 50 görevli tatbikat boyunca görev yaptı.
Şişli Zincirlikuyu'da gerçekleştirilen tatbikat öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbulluların sorunsuz bir kış geçirmesi için tüm ekiplerin 7/24 görev başında olacaklarını söyledi. Kış mevsimi boyunca 7 bin personel ve bin 345 aracın kötü hava koşullarıyla mücadele için hazır bulunacağına vurgu yapan Baraçlı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 145 köyde de kar küreme araçlarımız görev yapacak. İsteğimiz, vatandaşlarımızın da kış şartlarına göre gerekli tedbirleri alması ve kış lastiklerini araçlarında kullanmaları. İnşallah Büyükşehir Belediyesi olarak bu kış da kazasız belasız bir sezon geçirmeyi ümit ediyoruz."

İstanbul'un 43 noktasında buz önleme ve uyarı sistemi bulunduğunu anlatan Baraçlı, bir bölgede pilot olarak uygulanan buzlanma solüsyon sistemini de kentin farklı noktalarında uygulamayı hedeflediklerini belirtti.

İstanbul’u etkisi altına alan yoğun yağmurun alınan tedbirler sonrasında ciddi su baskınlarına sebep olmadığı gelen sayısız su baskını ihbarlarının en ciddi yağmurlarda bile gelmemeye başladığı ifade edilirkeni, ekipler her yere yetişmeye çalışıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..