İstanbul'da Büyük Çamlıca Metrosunu Bakanlık yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi projelerinden biri olan Büyük Çamlıca Camii Metro Hattı Projesi Bakanlığa devredildi.

İstanbul'da Büyük Çamlıca Metrosunu Bakanlık yapacak
Editör: Hakan A.
17 Aralık 2020 - 07:51
İstanbul'un en yenisi olacak Büyük Çamlıca Raylı Sistem Hattı ile alakalı önemli bir karar alındı. İBB tarafından yapılması için onaylanan proje Büyükşehirden alınarak Bakanlığa devredildi. İlgili karar bugün Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Aralık 2020 - İstanbul 


AK Parti döneminin projeleriyle ilgilenmeyen İBB, yapamadığı, tamamlayamadığı projelerde önemli gelişmeler devam ediyor. Başakşehir Şehir Hastanesi yolları gibi toplumu etkileyen önemli projeleri seçimlerden hemen sonra durduran ve üzerine taş eklemekte zorlanan CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlatılmayan önemli projelerden biri daha Bakanlığa devredildi.


ÇAMLICA CAMİİ METRO PROJESİ BAKANLIĞA DEVREDİLDİ

Marmaray, Kadıköy-Kaynarca Metrosu ve şehir hatlarına ulaşım sağlaması planlanan Büyük Çamlıca Metro projesi kapsamında Altunizade'den Çamlıca'ya kadar uzanacak ve yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda metro hattı inşa edilmesine dair Büyükşehir Belediyesinde bulunan yetkiler Bakanlığa devredildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü trafından yapılması planlanarak onaylanmış olan Büyük Çamlıca Raylı Sistem Hattı Bakanlık tarafından yapılacak.

Türkiye genelinde yapımı devam eden veya tamamlanamayan ulaşım projeleri ile alakalı hazırlanan kanun maddesine Büyük Çamlıca Raylı Sistem Hattı eklendi. 

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Bu kapsamda Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Üstlenilmesi, Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Devri ile İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3309)

byük çamlıca metrosu bakanlığa devredildi

İlgili karar gereği maddeler arasına İstanubl'da Üsküdar ilçesinde 3,48 KM uzunluğundaki metro hattında Altunizade, Çamlıca Tepesi, Ferah Mahallesi ve Çamlıca Cami 4 adet istasyon olarak yapımı planlanmış durumda. Altunizade istasyonu aç-kapa tekniği ile inşa edilecek ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı ile bağlantı noktası olacak ve metrobüs, Marmaray gibi önemli ulaşım noktalarına erişim kolayca sağlanabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum