İstanbul'da denizi kirletenlere ceza yağdırıldı

İstanugbl Büyükşehri Belediyesi, denizleri kirlettiği tespit edilenlere yönelik para cezalarına ilişkin şimdiye kadar 87 gemiye toplam 5 milyon 700 bin TL ceza kesti.

İstanbul'da denizi kirletenlere ceza yağdırıldı
Editör: Hakan A.
12 Mart 2019 - 06:38

Türkiye'nin megaşehri İstanbul'un denizi temizliği konusunda büyük bir hassasiyetle korunmaya devam ediliyor. Şehrin daha temiz bir denize kavuşması için ekipler inceleme ve kontrollerini sürdürüyor. Bu kapsamda İBB, kestiği para cezalarını da açıkladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 12 Mart 2019 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) son 1 yılda katı atık, petrol türevli atık, kirli balast gibi zararlı atıklarla denizleri kirleten 87 gemiye toplam 5 milyon 700 bin TL ceza kesti. Aralık 2018’de yapılan değişiklikle Çevre Kanunu’ndaki idari yaptırımların yaklaşık 12 kat artması cezalara da yansıdı. Örneğin Zeytinburnu açıklarında petrol türevli atık bırakan bir gemiye 2 milyon 700 bin 408 TL ceza kesildi. Eski kanun yürürlükte olsaydı en fazla 225 bin TL ceza kesilebilecekti.

HAVADAN, KARADAN, DENİZDEN 7/24 DENETİMİBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından İstanbul’un denizleri ve kıyı şeridi havadan, denizden ve karadan 7/24 kontrol altında tutuluyor. Müdürlük bünyesinde 2 adet deniz uçağı, 4 adet drone, 3 adet denetim botu ve 81 adet yüksek çözünürlüklü ve zoom özellikli kameralar bulunuyor. Yenikapı’da bulunan Deniz Kontrol Merkezi’ndeki ekipler tarafından gemilerin hareketliliği, gemilerden salınan atıklar sürekli takip ediliyor. Bir ihlal tespit edildiğinde çevre denetim botu, drone eşliğinde olay yerine sevk ediliyor. Geminin saldığı atıktan ve denizden numune alınıp incelenmek üzere İBB’nin Çevre Laboratuvarı’na gönderiliyor. Zararlı atık olduğu tespit edildiğinde cezai işlem uygulanıyor. Bu kapsamda son 1 yılda katı atık, petrol türevli atık, kirli balast gibi zararlı atıklarla denizleri kirleten 87 gemiye toplam 5 milyon 700 bin TL ceza kesildi.

Denizlere katı atık, evsel su deşarjı, kirli balast ve petrol türevi atık (ham petrol, akaryakıt, sintine, slaç, slop, yağlı atık vb) deşarj eden deniz araçlarına uygulanacak cezalar yaklaşık 12 kat arttı.

PETROL TÜREVLİ ATIK SALAN GEMİYE REKOR CEZA!

Örneğin geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu açıklarına petrol türevli deniz kirliliğine sebebiyet veren bir deniz aracına 2 milyon 700 bin 480 TL idari para cezası uygulandı. Bu idari işlem bu zamana kadar 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden tek seferde bir gemiye uygulanan en yüksek çevre cezası oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum