İstanbul'da iki yakada barajlar endişe verici seviyede! Şehrin içme suyu kritik seviyede...

İstanbul'da içme suyu alarmı verilmiş durumda! Barajlar'da sular uçuyor, megaşehir'de harcanan su miktarı dikkat çekerken, yağmur almayan dev barajlar kurumaya devam ediyor. Peki endişe verici boyutlara ulaşan İstanbul'da baraj doluluk oranları ne durumda?

İstanbul'da iki yakada barajlar endişe verici seviyede! Şehrin içme suyu kritik seviyede...
Editör: Hakan A.
25 Ekim 2020 - 10:40
İstanbul'da barajlar içinde kalan içme suyu miktarı azaldıkça azalıyor. Yağmur yok, hava güzel ama su kaynakları kurumaya devam ediyor. Milyonların evinde her gün açılan musluklardan akan su buhar olup uçarken, barajlarda mevcut kalan su miktarları merak ediliyor. Peki megaşehir İstanbul'un ne kadar suyu kaldı? İşte İSKİ'nin en son hazırladığı rapor...

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 25 Ekim 2020 - İstanbul


Türkiye'nin en büyük şehri olan, milyonları barındıran megaşehir İstanbul'da havalar oldukça güzel. Havada bulut yok, yağmur yok. Sıcaklıklar ise barajları adeta eritiyor. Şehrin su sorunu endişe verici seviyelere ulaşmış durumda. İçme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya olan İstanbul'u besleyen barajlarda kalan su miktarı merakla takip ediliyor.

İstanbul genelinde bu sabah saatlerinde sis etkisini sürdürürken, şehrin ne kadar içme suyu kaldı büyük merak konusu olmuş durumda. Son yağmurların barajlara etki etmemesi nedeniyle endişeli bekleyiş sürüyor. Yağmur beklenen İstanbul'da barajlar'da kalan içme suyu seviyeleri ne durumda?  İşte İSKİ tarafından haftanın son günü Pazar sabahı açıklanan baraj doluluk oranları verileri...


İstanbul'un su işleriyle ilgili kurumu İSKİ, İBB için tüm verileri kontrol altında tutmaya çalışıyor. Şehrin su kaynaklarını günlük kontrol eden kurum, kalan su miktarına ilişkin en son rakamlarıPazar sabahı açıkladı. Peki İstanbul'da barajların doluluk rakamlarında son durum ne? Barajlar hangi seviyede?
 
İSKİ tarafından paylaşılan son 15 günlük baraj verileri


istanbul barajları grafikli veriler

24 Ekim 2020 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 3 milyon 48 bin metreküp
25 Ekim 2020 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %31,16


Barajlar İSKİ denetiminde

İBB'nin dev şirketi, şehrin su kaynaklarından sorumlu kurumu olan İSKİ; Avrupa ve Asya kıtalarında yer alan, İstanbul'u besleyen ana su kaynaklarını her gün yakınen takip ediyor. Henüz su kaynaklarını beslemek adına bir çözüm sunamayan İSKİ, şehrin azalan suyu ile alakalı ölçümlemeler yaparak, kalan su verilerini günlük olarak grafikli paylaşımlarla kamuoyuna duyuruyor.

15 günlük baraj doluluk oranlarını, şehrin barajlarına ilişkinngrafikli tüm raporları İSKİ'nin internet sitesi üzerinden günlük takip edebilirsiniz.


istanbul barajları doluluk oranları 25 ekim pazar

Sular kesilecek mi?

İstanbul barajlarında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar endişe verici boyuta ulaşırken, vatandaş böyle giderse sularımız ne zaman kesilecek sorusunu şimdiden sormaya başladı. İstanbul'un her noktasına su temini devam ediyor. Sadece planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle lokal bazda su kesintileri yaşanabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum