İstanbul'da kar yağışı için Valilik son dakika uyarısı yaptı

İstanbul'da 14 Şubat tarihinde beklenen şiddetli kar yağışı nedeniyle şehir genelinde alarm verilirken, Valilik önemli uyarılarda bulundu.

İstanbul'da kar yağışı için Valilik son dakika uyarısı yaptı
Editör: Hakan A.
11 Şubat 2021 - 18:42
İstanbul için uyarılar peş peşe geliyor! Sibirya üzerinden gelecek kar yağışı için flaş uyarı yapıldı. Megşahir İstanbul'da kar yağışı merakla bekleniyor. Meteoroloji uzmanları Pazar günü itibariyle Marmara Bölgesinde etkisini göstermeye başlayacak kar yağışı ile alakalı uyarıları peş peşe açıklarken, önemli bir uyarıda İstanbul Valiliği tarafından bu akşam yapıldı. 

Milyonların yaşadığı, günün her saatinde şehrin her yerinde bir hareketlilik yaşanan İstanbul'da kar yağışı için geri sayım başladı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, şehirde fırtına sonrası sessizlik yaşanıyor. Sibirya üzerinden beklenen yoğun kar yağışı için geri sayım sürerken, Valilkik kritik uyarılarda bulundu. 

PAZAR GÜNÜ HAVA SICAKLIKLARI DÜŞECEK!

Hava durumu raporlarında yaklaşmakta olan kar yağışı verileri kapsamında İstanbul'da hafta sonu sıcaklıklar düşmeye başlayacak. Pazar ve Pazartesi günü ise kar yağışı İstanbul'a giriş yapacak. Uzmanlar 3 gün sürmesi düşünülen kar yağışının geçmiş yıllarda 1985 - 87 yıllarında yağan kar yağışları gibi olabileceğini hatırlatıyor. Yağacak karın denize yakın yerlerde 20 cm, yükseklerde ise 30 cm ve üstünde olabileceği ifade eidliyor.


 
VALİLİK İSTANBULLULARI UYARDI

Diğer tarafından AFAD, İBB  ekipleri megaşehir İstanbul için adeta alarm rengini kırmızıya çevirdi. Ekipler tuzlama ve yol açma makinalarının hazırlıklarını tamamladı. Acil durumlar karşısında hazırlıklarını sürdüren ekipler 14 Şubat tarihinde yoğun kar fırtınası için her anlamda hazırda beklemeye başladı. İstanbul Valiliği ise önemli uyarılarda bulundu.İSTANBUL VALİLİĞİ İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

İlimizde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporlarına göre “14 Şubat 2021 Pazar günü sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde başlayacak olan yağışların, kıyı kesimlerde de zaman zaman kar şeklinde olması beklendiği, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri, kar yağışının aralıklarla devam edeceğinin tahmin edildiği” bildirilmiştir.

Sıcaklıkların 15 Şubat 2021 Pazartesi günü hissedilir derecede azalarak, 3 dereceye kadar düşmesi beklenmektedir. 

Kar yağışının olumsuz etkilerine karşı ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları gerekli tedbirleri almaları konusunda; İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 10.11.2020 tarih ve 2020/2 Sayılı “Kış Tedbirleri Genelgesi” ile Valiliğimizin 12.10.2020 tarihli “Kış Mevsiminde Alınacak Tedbirler Konulu Genelge” ile uyarılmışlardır.Olumsuz hava şartlarının ilimizi terk edeceği ana kadar ilgili kurum ve kuruluşlar, 24 saat esasına göre görev yapacaklardır.  

Kar yağışı, don, buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle vatandaşlarımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için,  aşağıdaki tedbirlerin uygulanması kararlaştırılmıştır.

Vatandaşlarımızın, soğuk hava, kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde;
 • Resmi Kurum ve Kuruluşlar tarafından yapılan/yapılacak uyarıları takip etmeleri ve bu uyarılarda belirtilen hususlara riayet etmeleri,
 • Sokakta kalan, evsiz kişilerin ALO 112, 153, 155, 156, 183 ihbar hatları veya Kaymakamlıklarımıza bildirilmesi, 
 • Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları,
 • Kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atacak davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları,
 • Sürücülerimizin özellikle emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 112 Acil Çağrı Merkezi, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma, 158 Sahil Güvenlik ve 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları, 
 • Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları,
 • Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırmak için site, apartman ve işyeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri,
 • Soğuk ve yağışlı hava şartları nedeniyle, yemek ve su bulmakta zorlanan sokak hayvanlarının da olduğu düşünülerek, kapı önlerine mama ve su bırakılması,
 • Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi; yaşlı, çocuk, hamile, kalp ve akciğer hastalığı olan vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması,
 • Soba ile ısınan konutlarda baca zehirlenmelerine karşı sobaların dikkatli kullanılması,
 • Gribal enfeksiyon geçiren vatandaşlarımızın, toplu halde bulunulan mekânlara girmemeleri,
 • can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde 112 Acil Çağrı Merkezi, İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (İstanbul AFAD) 0212 455 56 63 ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) 0212 444 25 66 numaralı telefonlarını aramaları gerekmektedir.

istanbul valiliği kar yağışı uyarısı

istanbul valilik 14 şubat kar yağışı uyarısı

AKOM UYARDI!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM şehirde beklenen kar yağışına ilişkin uyarıda bulundu. AKOM sosyal medya hesaplarından paylaşılan uyarıda sıcaklık düşüşlerine dikkat çekildi.

Paylaşımda, "Yarından itibaren beklenen Sibirya kökenli yeni bir soğuk hava dalgasının Marmara bölgesine giriş yapacağı, Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece sıcaklıkların 3°C'lere gerilemesi ve beklenen soğuk hava ile birlikte yağışların hafta boyunca kar şeklinde etkili olması bekleniyor." ifadelerine yer verildi.
 
7 BİN İBB PERSONELİ SAHADA OLACAK

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul için beklenen kar yağışı öncesinde 7 bin personelle kar yağışında her noktaya müdahale için hazırda bulunacağını açıkladı. İBB, yaklaşan bu yağış ortamı üzerine, her tür olumsuzluğa karşı anında müdahale etmek amacıyla, 7 bin personelle alarm durumuna geçti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da yarın (Cuma), hazırlık çalışmalarını yerinde denetleyecek, bilgi alacak. AKOM’da tüm İBB birimleri, alarm durumuna geçti. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl 1.351 araç- iş makinesi ve 7.031 personeli ile görev yapacak.

istanbul kar yağışı 14 şubat 2021

BUZLANMALAR ERKENDEN TESPİT EDİLECEK

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek, ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.

EVSİZ VATANDAŞLAR İBB KAMPLARINDA MİSAFİR EDİLİYOR

Sokakta yaşayan evsiz vatandaşlar Zabıta ekipleri tarafından toplanıp sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra evsizler için hazırlanan İBB tesislerinde misafir ediliyor. Halihazırda 261 erkek (124 Florya ve 137 Esenyurt’ta), 24 kadın (Kayışdağı) olmak üzere 285 evsiz vatandaş misafir ediliyor.  04 Aralık 2020 tarihinden bugüne kadar toplam 1.332 evsiz vatandaş İBB kamplarında misafir edildi.

İBB’nin kışa hazırlık kapasitesi aşağıdaki gibidir;
 • Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km
 • Personel Sayısı: 7.031
 • Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.351
 • Tuz Stoku: 260.000 ton
 • Kutu Tuz (kritik noktalara): 300 adet
 • Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)
 • Traktör Sayısı (köy yolları için): 147
 • Vinç - Kurtarıcı Sayısı: 13
 • Metrobüs Güzergâhı : 110 km (33 iş makinesi)
 • Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

YORUMLAR

 • 0 Yorum