İstanbul'da M1 metrosu 14 ay sürecek çalışmayla M9 Ataköy-İkitelli hatlarına bağlanacak!

İstanbul'da şehrin önemli toplu taşıma yükünü sırtlayan metro hatlarından biri olan Ataköy/Şirinevler ile Atatürk Havalimanı metro hatlarında 2 istasyon 14 ay sürecek yenileme çalışmaları yapılacak. M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M9 Ataköy-İkitelli hatları bağlayacak çalışma için hangi istasyonlar kapatılacak?

İstanbul'da M1 metrosu 14 ay sürecek çalışmayla M9 Ataköy-İkitelli hatlarına bağlanacak!
Editör: Hakan A.
10 Eylül 2020 - 13:54 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 13:56
İstanbul'da şehrin can damarı metro hatlarında yeni çalışmalar için düğmeye basıldı. Bu çalışmalardan biri M1 metro hattı üzerinde bulunan bazı istasyonların yenilenmesine ilişkin yapılacak çalışma. Bu kapsamda Ataköy/Şirinevler ile Atatürk Havalimanı metro istasyonları 14 ay sürecek yenileme çalışmaları nedeniyle yarından itibaren kapatılacak. Yapılacak yenileme çalışmaları ile birlikte M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M9 Ataköy-İkitelli hatları bağlanarak yeni bir aktarma noktası sağlanmış olacak İşte haberin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Eylül 2020 - İstanbul


Megaşehir İstanbul'un önemli metro hatlarında istasyon yenileme çalışmaları başlatılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) M1 metrosunda Ataköy'den Atatürk Havalimanı istikametine 2 istasyonda yenileme çalışmaları başlatıyor. Yenilenecek istasyonlar 14 ay sürecek çalışma nedeniyle kapatılıyor. Yapılacak çalışmalar sayesinde M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M9 Ataköy-İkitelli hatları birbirlerine bağlanmış olacak.

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, M1 metrosunda kullanılan bazı istasyonlarda yenileme çalışması için çalışmalar başlıyor. Ataköy/Şirinevler-Atatürk Havalimanı ile bunların arasında kalan iki istasyonun inşaat çalışmaları sebebiyle yarından itibaren işletmeye kapatılacağını açıkladı. Yaklaşık 14 ay sürmesi beklenen projenin yapım sürecinde; Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi ve Atatürk Havalimanı istasyonları işletmeye kapalı olacak.


M1 metrosunda istasyon yenilemelerine ilişkin yapılan İBB açıklamasında, 'Yapımı süren Ataköy-İkitelli Metro Hattı, mevcut Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu ile Yenibosna İstasyonu’nda entege oluyor. Aktarma istasyonunun yapım çalışmaları nedeniyle, 11 Eylül Cuma gününden itibaren M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı’nda metro seferleri bir süre Yenikapı - Ataköy / Şirinevler arasında yapılacak. Ataköy-Şirinevler, Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi ve Atatürk Havalimanı duraklarına otobüs hizmet verecek' ifadelerine yer verildi. 

M1A Yenikapı - Atatürk Havalimanı Metrosu’nun Yenibosna İstasyonu’na yeraltından yaya yolu bağlantısı inşa edilecek. Entegrasyon çalışmaları tamamlandığında, M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M9 Ataköy-İkitelli hatları arasında konforlu ve hızlı aktarma imkanı sağlanacak. Yenikapı ile İkitelli bölgesi arasında raylı sistem ile tek aktarmayla kesintisiz ulaşım imkanı ortaya çıkacak.

İBB açıklamasında ayrıca, 14 ay sürmesi planlanan projenin yapım süreci boyunca; Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi ve Atatürk Havalimanı istasyonları işletmeye kapalı olacağı, Atatürk Havalimanı yönüne devam etmek isteyen yolcular, Ataköy/Şirinevler istasyonunun çıkışında bulunacak olan İETT otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanabilecekleri hatırlatıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum