İstanbul'da o günler için flaş dolu uyarısı! İstanbullu Dikkat: Sıcaklık aniden düşecek, yağmur ve dolu...

Günün son dakika hava tahmini raporu verileri yayımlandı. İstanbul'da o günlerde dolu yağışı uyarısı yapıldı. Peki son Meteoroloji verilerine göre, sıcaklıklar ne kadar düşecek, İstanbul'da beklenen dolu yağışı ne zaman olacak.

İstanbul'da o günler için flaş dolu uyarısı! İstanbullu Dikkat: Sıcaklık aniden düşecek, yağmur ve dolu...
Editör: Hakan A.
06 Ekim 2020 - 14:00 - Güncelleme: 06 Ekim 2020 - 14:00
İstanbulluları yakından ilgilendiren, milyonlarca aracın dışarda beklediği megaşehir için bir kez daha uyarı geldi! Bu hafta iki gün için dolu uyarısı yapıldı. İstanbul'da sıcaklıklar aniden sert düşüş yaşayacak, şiddetli yağmur ve dolu yağışları bekleniyor. Peki İstanbul'a ne zaman dolu yağacak, hangi günler vatandaş aracını korumalı? İşte en son meteorolojik veriler...

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 6 Ekim 2020 - İstanbul


İstanbul için son dakika meteorolojik veriler paylaşıldı. Hafta sonuna kadar sert düşüş gösterecek olan hava sıcaklıkları nedeniyle, şiddetli yağmur ve dolu uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, hafta ortasında şiddetli yağışlar bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normalleri seviyesine geleceği, kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Geçen hafta dolu yağışı büyük hasara neden olmuştu

Megaşehir İstanbul genelinde geçtiğimiz hafta yaşanan sağanak ve şiddetli dolu yağışı nedeniyle milyarlarca lira tutarında hasar yaşanmıştı. Binlerce araç üzerine yağan ceviz büyüklüğünde dolu, büyük hasara neden olmuştu. Yeni haftayla birlikte meteorolojiden benzer bir uyarı daha geldi. İstanbul için güncellenen verilere göre, hafta sonuna kadar dolu yağışı bekleniyor.

İki gün üst üste dolu beklentisi var

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, önümüzdeki günlerde aniden düşeceğini belirten uzmanlar, Perşembe ve Cuma günü, İstanbul’da dolunun etkili olabileceğini söyledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, 'Çamlıca'nın çevresindeki ilçeler, Üsküdar'ın belli bölümlerinin yoğun dolu alma olasılığı daha fazla görünüyor. Önceki yağışlara baktığımızda Ümraniye, Çamlıca çevresinde kuvvetli olmuştu. Aslında buranın biraz topografik yapısından da kaynaklanıyor. Çamlıca’nın İstanbul’un en yüksek noktalarından biri olması. Yaklaşık 250 metre civarında. Denizden gelen akımların direkt atmosferin yukarısına doğru daha hızlı taşınmasına sebebiyet veriyor. O yüzden evet o bölgelerdeki vatandaşların biraz daha dikkatli olmalarında fayda var.' dedi.

Fırtına ve Hortum Bekleniyor!

Trakya’dan sokulmaya başlıyor öncelikle beraberinde Ege kıyıları ve özellikle İzmir’e kadar sarkıyor. Sıcaklıkları batı bölgelerde düşürecek. Tabii şu anda bir sıcak hava içindeyiz, deniz suyu oldukça sıcak. Kuzey’den bir soğuk hava geliyor. Bu sistem hızlı bir şekilde gelince özellikle Marmara ve Ege’de kuvvetli yağışlarla birlikte dolu riskini artırıyor. Dolu oluşma olasılığı çok yüksek görünüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum