İstanbul'da o ilçelerin hava kirliliği yüzde 12 seviyesine yükseldi! İşte havası en kirli ilçeler...

Koronavirüs döneminde temizlenen İstanbul'un havası, salgın sonrası hareketliliğin başlamasıyla birlikte yüzde 12 seviyelerine yükselirken, şehirde havası en kirli ilçeler açıklandı.

İstanbul'da o ilçelerin hava kirliliği yüzde 12 seviyesine yükseldi! İşte havası en kirli ilçeler...
Editör: Hakan A.
25 Ekim 2020 - 15:07 - Güncelleme: 26 Ekim 2020 - 13:57
İstanbul'da bu ilçelerde yaşayanlar dikkat! Yapılan ölçümlerde 4 ilçenin hava kalitsesi düşük gözükürken, o ilçelerde hava kirliliği gözle görülür derecede hissedilmeye başladı. İstanbul'da hava kirliliği seviyesinde yaşanan artış endişe vermeye başladı. Megaşehir İstanbul'da tüm koronavirüs sürecinde evde geçirilen dönemde temiz kalan çevre ve hava, normalleşme ile birlikte değişmeye başladı. Bugün yapılan ölçümlerde hava kirliliği seviyesi tespit edildi.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 25 Ekim 2020 - İstanbul


Türkiye'nin en kalabılık kenti konumunda, Avrupa'nın en nüfuslu şehirlerinden biri olan İstanbul'da hava kirliliği artışa geçti. Şehir genelinde virüs sonrası normalleşme ile birlikte çevresel etkenler ve kalabalık nedeniyle havada kirlilik oranında büyük artışlar yaşanıyor. Yapılan son ölçümlerde açıkça seviyenin yükseldiği ve artışın hızlandığı ifade ediliyor.

Konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi tarafından güncel olarak paylaşılan hava kirliliği raporlarında, İstanbul'da hava kirliliği oranı, pandemi dönemi yani Mart, Nisan ve Mayıs aylarına göre yüzde 12 artış gösterdiğin altı çizildi.Uzmanlar hava kirliliğini en aza indirmek için alınacak önlemlere dikkat çekerken, şehir genelinde önemli tedbirlerin uygulamaya konulması gerekliliğini ifade ediyorlar.

İstanbul'da en fazla hava kirliliği hissedilen bölgeler neresi?


Yapılan ölçümlerde gözüküyorki şehir genelinde hava kirliliği artışı maksimum seviyelerde artımış durumda. Aynı şekilde hava kalitesinde ciddi düşüşler gözleniyor. Şehrin en kalabalık yerlerinde kirlilik daha üst seviyelerde hissediliyor. Peki İstanbul'un hangi ilçelerinde hava kalitesi daha düşük? Sorunun yanıtı ise Bakanlık tarafındna yapılan ölçümlerde gizli. Yapılan son ölçümlerde hava kirliliği artışı Anadolu yakasında Kadıköy ve Göztepe ilçeleri, Avrupa yakasında ise Kağıthane ile İkitelli bölgesinde hava kirlilikleri gözle görülebilir derecede artmış durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum