İstanbul'da o metro hattına tren setleri indirildi! İstanbul Havalimanı'na 120 km hızla gidecek...

Bakanlık tarafından yürütülen ve toplam 9 istasyondan oluşacak Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattında çok önemli bir gelişme yaşanıyor. İstanbul Havalimanı metro hattı üzerine ilk tren setleri törenle indirildi.

İstanbul'da o metro hattına tren setleri indirildi! İstanbul Havalimanı'na 120 km hızla gidecek...
Editör: Hakan A.
07 Eylül 2020 - 08:46 - Güncelleme: 07 Eylül 2020 - 08:48
İstanbul'un önemli ulaşım projelerinden biri olan ve Bakanlık tarafından yürütülen, İstanbul Havalimanı metro hattı için önemli bir gün geride kaldı. İstanbul'un Dev havalimanı için Gayrettepe'den start verilen metro projesinde sona geliniyor. İstanubul Havalimanı'na gdecek metroya ilk tren setleri indirildi. Açılışa kadar test sürüşleri için geri sayım başladı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Eylül 2020 - İstanbul


İstanbullulara müjde! Yeni havalimanına Gayrettepe Metrosundan sadece 30 dakika gibi kısa bir sürede İstanbul Havalimanı'na metro ile erişim sağlanabilecek. İlk adımlar atıldı, yerli metro setleri raylara indirildi.... İstanbul Havalimanı metrosu için geri sayıma başlandı.

İstanbul'da en önemli metro hattı projelerinden biri olan ve Dünya'nın en büyük Havalimanı olan, İstaanbul Havalimanı ile Gayrettepe arasında 30 dakikada yolculuk yapılabilecek metro projesi için önemli bir seviyeye gelindi. İlk metro tren setleri raylarla buluşturuldu.Mega şehir İstanbul'da önemli bir metro hattı için geri sayım başladı Türkiye'nin en hızlı metrosu olacak, İstanbul Havalimanı-Gayrettepe metro hattı için ilk tren setleri indirildi. İstanbul Havalimanı'nı şehir merkezine bağlayacak Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu'nda ilk tren setinin imalatları tamamlanarak raylara indirildi. Dev metro hattında ilk sürüş için geri sayımı başlatan trenb setleri dün, metro hattına Göktürk- Kağıthane arasındaki şafttan raylara indirildi.

İstanbul Havalimanı-Gayrettepe metro hattı için ilk tren setleri indirildi.


Gayrettepe'den İstanbul Havalimanı'na 30 dk.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yıl sonuna kadar 11 adet tren setinin daha imalatlarını tamamlanarak raylara indirileceğini söyledi. Türkiye'de bir ilk olarak 10 adet kazıcının aynı anda çalışarak Gayrettepe- İstanbul Havalimanı arasını büyük bir hızla kazdığını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, '9 istasyondan oluşan dev projenin 7 gün 24 saat 3 vardiya esasına dayalı olarak inşa edildi. İki yıl gibi kısa bir sürede büyük yol alındı.' dedi.

Tren setlerinde yüzde 60 yerlilik şartı

Üretimleri Türkiye'de gerçekleştirilen tren setlerinde yüzde 60 yerlilik şartı bulunuyor. İstanbul Havalimanı Gayrettepe üzerinden sadece 30 dakika gibi ısa bir süreye indiricek yeni metro hattı üzerinde kullanılacak ve ilkinin imalatı tamamlanan tren seti böylece raylara indirilmiş oldu. Karaismailoğlu, 'Bu metro hattı sadece İstanbul Havalimanı’nı İstanbul’un dört bir yanına bağlamakla kalmayacak, yerli metro seti imalat kapasitemizi de artıracak. Dünyanın en hızlı metro setlerini üretme noktasında önemli katkı sağlayacak. Tüm metrolarda maksimum hız 80 km/saat iken, Türkiye’de ilk kez bu metro sisteminin yanı sıra ilkinin imalatını tamamladığımız bu tren setlerimiz de 120 km/saat hıza uygun yapıldı.' diye konuştu.
 


Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasında tren setlerinin hattın bakım merkezinde bu ay içerisinde birleştirilerek, performans testlerine başlanacak. 2020 yılı sonuna kadar 10 tren setinin imalatlarının tamamlanarak raylara indirilmesi planlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum