İstanbul'da prefabrik ev yapılabilecek en cazip 7 ilçe

Deprem nedeniyle çok katlı evlerde yaşamak istemeyenlere özel hazırlanan prefabrik evler yoğun ilgi görürken, Emlak Pencerem editörü sizler için İstanbul'da en uygun 7 ilçeyi belirledi.

İstanbul'da prefabrik ev yapılabilecek en cazip 7 ilçe
Editör: Hakan A.
10 Kasım 2020 - 19:17
Ev sahibi olmak için gece gündüz çalışanlar, yıllardır birikim yapanlar için her zaman alternatifler bulmak mümkün. Son zamanlarda yaşanan depremler nedeniyle beton yapuıdan kaçmak isteyenler, özellikle İzmir'deki yıkıma neden olan deprem sonrasında çoğaldı. Dev kuleler, eski betonarme yapıların yerine alternatif ev modelleri arasında yer alan tek katlı prefabrik evler tercih edilir hale geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Kasım 2020 - İstanbul


Milyonların iç içe yaşadığı İstanbul'da her yerde yüksek katlı yapılar pek çok insanın ruh halini bozarken, yaşam şartlarında şu sıralar deprem etkeni yer değiştirmeye zorlayan en önemli faktör olarak öne çıkmış durumda. İzmir'de meydana gelen son deprem ise bardağı taşıran son damla gibi. İstanbullu depremi korkuyla yaşadı. En az İzmirli kadar korku içinde hissetti. Nedeni ise ya burada olsaydı sorusu?

O DEPREM YA BURADA OLSAYDI?


İstanbul'da olası deprem senaryoları hemen her gün haberlerde önümüze düşüyor. Okudukça insan ne kadar güvensiz yapılarda oturduğunu daha iyi anlıyor. Beklenen büyük deprem için ise vatandaş kendi önlemini bildiği kadarıyla almaya çalışıyor. Ama yıkımdan kaçmak her zaman mümkün olmayabiliyor. İzmir'deki deprem bunun en önemli göstergesiydi. İzmir veya Elazığ'da yaşanan depremler İstanbul'da olsaydı yıkımın ve can kaybının büyüklüğü 10 Binlerce olarak hesap ediliyor. 

İstanbullu beklemek yerine alternatif ev modelleri düşünmeye başlamış duurmda. Daha az katlı binalar, parası olanlar için villa seçenekleri veya tek katlı prefabrik yapılar için bütçe oluşturmak isteyen vatandaş arayışını sürdürüyor. Yüksek maliyetli villa seçeneği kimine göre cazip olmayabiliyor. Ev fiyatlarında artışlar, yüksek fiyatlı evler ise herkesin canını sıkıyor. Ama prefabrik evler oldukça cazip ve neredeyse her bütçeye uygun maliyeti ile tercih edilir durumda. Ancak prefabrik evi yapacak arsa lazım...

İSTANBUL ŞEHİR İÇERİSİ ÇOK DEĞERLİ

Arsa arayışında olanlar için İstanbul merkezinden biraz dışarı çıkıp bakmak lazım. Sadece yatırım olarak düşünmemek, deprem gibi afet zamanlarında bir kaçış noktası olarak düşünülebilir. Şehir merkezleri en değerli yerler olup, arsa bulunsa dahi yüksek fiyat nedeniyle İstanbul'a yakın çevrelerdeki arsalar kadar tercih edilmiyor. Daha uygun, tapusunu hemen alabileceğiniz, üzerine tek katlı bir prefabrik yaparak yıllarınızı geçirebileceğiniz ilçeler var. İstanbul'un her iki yakasında oldukça sakin, fiyat olarak ucuz arsa bulmak mümkün. Uygun fiyata bir de prefabrik ev satın alındığında işte yeni eviniz hazır...

UZUN YILLAR SİZİ BARINDIRABİLİR

Prefabrik evlerin yapım maliyetleri oldukça ucuz. Siz yeterki üzerine bir yapı yapabileceğiniz arsaya sahip olun. Yüzlerce prefabrik ev üreten firma bulmak mümkün. Pek çoğu garantili olarak çalışıyor. Temelden giriliyor, sizin belirlediğiniz renge kadar, kullanılacak camlara kadar kalite kalite değişiklik gösterebiliyor. Beton binalardan sıkılan, önünde bahçesi olan ufak bir prefabrik evde yaşamını güvenle devam etmek isteyenlerin sayısı az değil. Şehir karmaşısından uzak ama şehire yakın bir yerde arsa alarak bu hayalinize ulaşmak mümkün. Üstelik 10-15 yıl kadar bir prefabrik ev İstanbul şartlarına göre dayanıklılık gösterebiliyor. Uzunca yıllar fazla masraf etmeden oturabileceğiniz güvenli yapıyı çok daha düşük bir maliyetle oluşturmuş oluyorsunuz.

istanbul'da prefabrik ev yapabileceğiniz en cazip 7 ilçe

İşte İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakası'nda şehir merkezlerine yakın sayılabilecek araştırdığımız 7 ilçe...

İstanbul'a şehir merkezlerine çok uzak olmayan özel araç veya motosiklet kullanarak maksimum 1-2 saatte işinize veya toplantınıza yetişebileceğiniz uzaklıkta olabilecek arsa seçenekleri bulunuyor. İstanbul Anadolu yakasında Beykoz ilçesi başta olmak üzere, Şile, Çekmeköy, Ömerli, Tuzla ve Pendik ilçeleri uygun arsa fiyatları bakımında oldukça cazip

Avrupa yakasında ise Silivri, Arnavutköy, Çataca gibi ilçelerde cazip fırsatlar yakalmak mümkün. İşte bu 7 ilçede uygun fiyata arsa satın alarak, içerisinde mutlu bir yaşam süreceğiniz prefabrik evinizi satın alıp yaptırabilirsiniz. Prefabrik evler özel sipariş dışında 30 gün kadar kısa bir sürede arsanızın üzerine yapılabiliyor. 

istanbul'da satılık arsa bulabileceğiniz üzerine prefabrik ev kondurabileceğiniz 7 ilçe

50 BİN TL'DEN 250 BİN TL'YE KADAR ARSA BULMAK MÜMKÜN

Bahsettiğimiz ilçelerde en ucuz arsa fiyatı metrekareye göre değişirken, 100 Bin TL'den başlayabiliyor. Bazı ilçelerde 60 ila 100 Bin TL aralığında arsa bulunabiliyor.
  • Dikkat edilmesi gerek hususlar ise,
  • arsanın tapulu olması,
  • imar durumunun sorgulanarak prefabrik ev yapılabilir olması,
  • su, elektrik ve kanalazisayon giderleri konusunda erişimlerin olması,
  • satın alacağınız veya aracılık yapan kişinin sizi dolandırmayacak olması...

İşte hepsi bu kadar.

Çok fazla harcamadan, kira ödemeden oturabileceğiniz, deprem korkusu olmadan ailenizle yaşayabileceğiniz yeni prefabrik eviniz İstanbul'un yanı başında olan ilçelerde hızla yapılabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum