Reklamı Geç
İstanbul’da taksi ve dolmuş ücretlerine zam! Taksi ve dolmuş...

İstanbul'da taksi ve dolmuş ücretlerine zam! Taksi ve dolmuş fiyatları ne kadar oldu?

Megaşehir İstanbul'da alınan son kararla taksi ve dolmuş taşıma ücretlerine zam yapıldı. Zamlı taksi ve dolmuşlar bu sabah itibariyle uygulamaya başlandı. Peki İstanbullu taksiye dolmuşa kaç liradan binecek, en yakın mesafe ücreti ne kadar oldu? Ayrıntılar belli oldu.

08 Eylül 2017 - 07:51

Türkiye'nin megakenti İstanbullu güne zam haberiyle uyandı. İstanbul'da taksi ve dolmuş ücretleri değişti. Güne zamlı taksi ve dolmuş ücretleriyle başlayan İstanbul'da ücretler ne kadar oldu? Ne kadar zam yapıldı?

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 08 Eylül  2017 - İstanbul

 İstanbul'da taksi açılış ücretlerine ne kadar zam geldi, Peki taksi açılış ücreti ne oldu? Dolmuş taşıma ücretlerinde indi bindi ücretine ne kadar zam yapıldı, indi bindi dolmuş ücretleri kaç lira?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkez (UKOME) tarafından yapmış olduğu yeni düzenleme çerçevesinde, İstanbul’da taksi ve taksi-dolmuş ücretlerine yüzde 15 oranında zam yapıldığı kaydedildi. Daha önce taksilere iki yıl üzerine yüzde beş oranında zamlar yapılmış ve uygulamaya konulmuştu.

Zam neye göre yapılıyor, neler baz alınıyor?

Özellikle kalabalık metropol İstanbul için alınan her karar son derece önemli ve milyonları ilgilendiriyor. Bu çerçevede, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yapılan zamlı ücretlere ilişkin, yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zamlı tarifeler ve oranları belirlenmiş oluyor.

İstanbul'da taksi ve dolmuş ücretleri

Yeni fiyatlamaya göre taksimetrelerin açılışı 4 TL olacak, km başına da 2,5 TL alınacak. Kısa mesafe ücreti de 8.75 TL'den 10 TL'ye yükseltildiği bildirildi. Uygulama başlatdı, zamlı tarifelerle yolcu taşınmasına başlandığı gelen haberler arasında.