İstanbul’da Üst geçit bakım, onarım ve yenileme...

İstanbul'da Üst geçit bakım, onarım ve yenileme çalışmaları sürüyor

İstanbul'un üst geçitlerinde kapsamlı bakım ve onarım çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediyesi, üst geçitlerde uygulamaya koyduğu yeni yalıtım sistemini de yerleştirmeye başladığını duyurdu.

06 Ağustos 2017 - 08:42

İstanbul'daki pek çok üst geçitte önemli bir çalışma başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üst geçitlerde uygulamaya koyduğu yeni yalıtım sistemiyle; daha dayanıklı, paslanmaya karşı korunaklı ve daha iyi görünen yaya alanları oluşacak. Yapılan tüm uygulamalarla bakım maliyeti azalacağı için ciddi bir tasarruf da sağlanacağı kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Ağustos 2017 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla üst geçitlerde yeni ve bir yalıtım sistemi uygulaması başlattı. Üst geçit bakım, onarım ve yenileme çalışmaları hızla devam eden İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri, uyguladıkları yeni yalıtım sistemiyle paslanmaz, daha dayanıklı ve konforlu yaya alanları oluşturuyor.

Uygulanan yalıtımla çelik yüzeyin su alması ve havayla temas etmesi engellenerek paslanmasının ve yürüme alanının yıpranmasının önüne geçilmiş olacak. Ekonomik ömrü uzayan üstgeçitler sayesinde, her sene yapılan boya ve yıpranmanın getirdiği bakım maliyetlerinde de ciddi bir tasarruf sağlanacak.

Bu kapsamda Ataşehir Yenisahra Üst Geçidi’ni tamamen yenileyen İBB ekipleri, üst geçit zemininde su birikintisi oluşmaması için lokal zemin bozulmalarını düzeltti. Sorunlu bölgeler kırılarak, bu bölgelere kotlu şap atıldı. Üst geçit üzerinde temizliğinin daha rahat olması için sökülüp takılabilen ızgaralar konularak, geçit üzerinde boydan boya su kanalı yapıldı. Yüksek kaymazlık standartlarına uygun seramik montajı ile birlikte boyuna ve enine 2 metre arayla genleşme derzi yapıldı.

Öte yandan, çalışmalar kapsamında çelik köprü üstünde zamanla oluşan paslanmalar temizlendi. Köprünün yeniden paslanmasına engel olmak için yürüyüş yoluna ve merdivenlere 4 katlı yalıtım uygulaması yapıldı. İlk kez bu üst geçit üzerinde gerçekleştirilen yalıtımla çelik üst geçidin dış etkenlerden etkilenmesi engellendi. Köprünün daha sağlam ve dayanıklı olması sağlandı.

İstanbul genelindeki tüm çelik üst geçitlerde yapılması planlanan yalıtım sistemi ile üst geçitlerin paslanması ve esnemesi engellenmiş olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..