İstanbul'da yeni model 6 ilçede kentsel dönüşüm başladı

İstanbul'da yeni model 6 ilçede kentsel dönüşüm başladı

İBB Başkanı Uysal, İstanbul için yeni model kentsel dönüşüm çalışmasının 6 ilçede başladığını söyledi.

Editor: Hakan A.
21 Kasım 2018 - 08:40 - Güncelleme: 21 Kasım 2018 - 08:59

Türkiye'nin megaşehri İstanbul için 2019 yılı bütçesi İBB Meclisi tarafından onaylandı. Meclis toplantısında konuşan Başkan Uysal, kentsel dönüşüm ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Kasım 2018 - İstanbul


Türkiye'nin megakenti İstanbul'un dev bütçesi belli oldu. 2018'den yüzde 18.45 oranında daha fazla bir bütçe 2019 yılı için ayrıldı. İstanbul'da 2019'da çalışmalara ayrılan bütçe 23 milyar 800 milyon lira olarak belirlenmiş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "bütçemizi geçtiğimiz yıla göre yüzde 18,41 artırdık. Belediyemize bağlı kuruluşlar ve 28 iştirakimiz ile birlikte 2019 Yılı Konsolide Bütçemiz 58 milyar 801 milyon lira. Bütçeyi İstanbullulara en iyi hizmeti vermek üzere hazırladık. Bu amaç doğrultusunda da harcayacağız. Her şey aziz İstanbul için, her şey güzel İstanbullular için. Bu duygu ve düşüncelerle, bütçemizin İstanbul’umuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Türkiye'nin kentsel dönüşüm projelerinde fartklı illerde farklı modeller yürütülebiliyor. İstanbul'da da Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiimiz aylarda duyurulan yeni bir model 6 ilçede uygulanmaya başladı.

İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şehrin bütçe görüşmeleri esnasında Başkan Uysal'dan açıklama geldi. 

Bütçede kentsel dönüşüme 1 milyar 11 milyon lira ayırdıklarını dile getiren Uysal, vatandaştan para almadan yerinde dönüşümü öngören yeni sistemle 6 ilçede kentsel dönüşüme başladıklarını söyledi. Uysal, “Bu modelin kentsel dönüşümü çok hızlandıracağına inanıyorum. Bu 6 proje bittiğinde İstanbul’a örnek olacak ve dönüşüm için İstanbulluların talepleri artacak diye düşünüyoruz” dedi.

İşte 2019 projeleri ve İstanbul bütçesinin ayrıntıları. Detayları okumak için tıklayın.