İstanbul’da yılın ilk yarısında, 12 Bin konutluk yeni proje...

İstanbul’da yılın ilk yarısında, 12 Bin konutluk yeni proje satışa çıktı

2017 yılının ilk altı ayında İstanbul’da gerçekleşen proje lansmanlarından değerlediği sonuçlara göre, Ocak – Haziran arası dönemde toplam 12.600 konutluk yeni proje satışa çıktı.

07 Temmuz 2017 - 10:32

Yazın gelişiyle birlikte inşaat sektöründeki lansman hareketliliği yavaşlasa da yılbaşından bu tarafa megakent birçok yeni proje ile tanıştı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Temmuz 2017 - İstanbul

 Markalı konut projeleri ve emlak haberleri platformu 3DKonut.com’un, 2017 yılının ilk altı ayında İstanbul’da gerçekleşen proje lansmanlarından değerlediği sonuçlara göre, Ocak – Haziran arası dönemde toplam 12.600 konutluk yeni proje satışa sunuldu. Toplamda yaklaşık 650 bin metrekare arsa üzerinde inşaa edilecek konutların yatırım değeri ise 11 milyar lirayı buldu.

Geçen yıl Siyasi, askeri ve ekonomik hareketliğe karşın Türk İnşaat Sektörü, 2017’nin ilk yarısında da yatırımlarına devam etti. Şu anda yaklaşık iki bin inşaat firmasına ait, çoğunluğu yeni 4 binin üzerinde markalı konut projesini bir arada sergileyen 3DKonut.com sitesinin derlediği verilere göre Ocak ayından bu tarafa, toplam yatırım değeri 11 milyar lirayı bulan 12 bin 600 konutluk yeni proje görücüye çıktı.

TUİK verilerine göre 2016’nın Mayıs ayına kadar olan döneminde İstanbul’da toplam 96.386 yeni konut satışı gerçekleşirken, 2017’nin ilk 5 ayında ise bu rakam 96.836 oldu. Markalı konut projesi üreten inşaat firmalarının, özellikle yurt dışı alıcı kitlelerinin verdiği güvenle yatırımlarına devam ettiğinin altını çizen 3DKonut.com yöneticisi Aybars Görpe, “İstatistikler İstanbul’daki yeni konut satışlarında geçen yıla göre az da olsa düşüşe işaret ederken, gözlemlediğimiz kadarıyla 2017’nin lansman trafiği de geçen yılın aynı döneminden şimdilik geride” dedi. Yazın gelişiyle birlikte markalı konut yatırımlarının yavaşladığını vurgulayan Görpe, firmaların bu dönemi hazırlıkla geçirdiğini, Eylül ile birlikte yeni lansmanların birbiri ardına vitrine çıkacağını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..