İstanbul Havalimanı 3. bağımsız pist başvurusu tamam

Dünya'nın dev havalimanları arasında yer alan İstanbul Havalimanı yeni pisti için resmi başvurusu bugün yapıldı.

İstanbul Havalimanı 3. bağımsız pist başvurusu tamam
Editör: Hakan A.
20 Nisan 2020 - 14:47
İstanbul Havalimanı 3 üncü pistine kavuşıuyor! Geri sayımın başladığı 3. pistin çalışmaları büyük bir hızla devame derken, resmi başvuru bugün gerçekleştirildi. İstanbul Havalimanı yeni pisti için başvuru Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SGHM) yapıldı.

İstanbul Havalimanı için yapım çalışmaları sürdürülen 3. Pist için işletmeci İGA'dan yapılan açıklamada, 'Türkiye’yi havacılıkta zirveye taşıyan İstanbul Havalimanı’nın 3. pist çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 18 Haziran 2020 tarihinde 3. bağımsız pistin uçuşa hazır olacağına dair başvuru, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne resmi olarak yapıldı. 18 Haziran’da hizmete alınacak 3. bağımsız pist ile İstanbul Havalimanı, bu sayıda pist ile bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı olacak.' denildi.

İstanbul Havalimanı terminalinin doğusunda hayata geçirilecek olan 3. pistin faaliyete geçmesi ile birlikte iç hat uçuşlarındaki mevcut taksi sürelerinde yaklaşık yüzde 50 oranında bir azalma yaşanacağı ifade ediliyor.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı'nın 3. pistinin 18 Haziran'da uçuşa hazır hale geleceğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum