İstanbul Havalimanı'na taşınma 1 Mart 2019'da başlayacak 45 saat sürecek

Havacılık tarihinin en büyük taşınması olarak nitelendirilen İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecinin tarih ve detayları açıklandı. 1 Mart tarihinde başlatılacak taşınma işlemi 45 saat boyunca sürecek.

İstanbul Havalimanı'na taşınma 1 Mart 2019'da başlayacak 45 saat sürecek
Editör: Hakan A.
21 Ocak 2019 - 12:42 - Güncelleme: 21 Ocak 2019 - 12:51

Açıldığı ilk günden bu yana Dünya'nın yakından takip ettiği İstanbul Havalimanı taşınma sürecinde yeni tarihler resmen belli oldu. Dünya tarihinin en kapsamlı havacılık taşınması kapsamında detaylar netleşmeye başladı. Atatürk Havalimanı'ndan tüm ekipmanlar ne zaman ve nasıl taşınacağına dair son bilgiler paylaşıldı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 21 Ocak 2019 - İstanbul


İnşaatından, açılışına, taşınmasından tam kapasite faaliyete girmesine kadar süreç sıkça gündemde yer alan İstanbul Havalimanı projesinde açılış sonrasında seferler devam ederken, her yeni gün yeni seferler de ekleniyor. Çalışmaların hızla devam ettiği İstanbul Havalimanı'na taşınma operasyonu ertelenmiş ve yeni tarihler ise ilk kez duyuruldu. Bu çerçevede Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci 1 Mart itibariyle başlaayacak. 

45 sata sürecek taşınma operasyonu 1 Martta başlayacakDünya tarafından yakınen takip eddilen taşınma süreci ile İstanbul Havalimanı'na transfer tarihi Avrupa Havacılık Bilgi Hizmetleri Veri Tabanında yayımlanırken transfer programı da yayınlandı.

İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecinin kademeli olarak gerçekleştirileceği, 28 Şubat 2019 saat 23:59 UTC'ye (TSİ 1 Mart 02:59) kadar İstanbul Havalimanı THY'nin önceden müsaade edilen uçuşları tarafından kullanılabilecek. Transfer programına göre İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci 1 Mart 2019 saat 03:00de başlayacak, 3 Mart 2019 saat 00:00'da tamamlanmış olacak. Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere 3 Mart 2019 saat 00:00 itibariyle yolcu trafiği tümüyle İstanbul Havalimanına kaydırılmış olacak. İki havalimanı birlikte saatlik 35 iniş ve saatlik 35 kalkış olmak üzere toplam saatlik kapasitesi 70 olarak uygulanacak.

Atatürk Havalimanı yolcu trafiği 3 Mart tarihinde durdurulacak

Sorularla en fazla merak edilen konuların başında gelen Atatürk Havalimanı sivil uçuşlara ne zaman kapatılacak sorusunun yanıtı da belli oldu. Atatürk Havalimanı tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu  taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak. Bu tarihten itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı müstakil kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklerce kullanılacak.

 17 Mart 2019 saat 00:00a kadar iki havalimanı için kapasite azaltımları uygulanacak. Buna göre, 3 Mart 2019 saat 00:00  17 Mart 2019 saat 00:00 zaman aralığında, İstanbul Havalimanı azaltılmış saatlik kapasite değeri; 35 iniş, 35 kalkış toplam 70 olarak uygulanacak. Söz konusu tarihlerde yolcu mağduriyeti yaşanmaması amacıyla, slot tahsislerinde de belirtilen azaltılmış kapasite değerleri dikkate alınacak.  İhtiyaç halinde bu zaman aralığında, azaltılmış kapasiteye ilave olarak ATFM (Hava Trafik Akış Yönetimi) uygulamaları düzenlenecek.

Atatürk Havalimanı (AHL) 1 Mart 2019 saat 03:00'den itibaren taşınma sırasında 16 saat yalnızca üssü  AHL olan THY, Atlasglobal, Onur Havayolları'nın seferlerine açık olacak. Bu süre sonrası 7 saat süresince sadece THY yolculu seferleri yapılacak. Daha sonra ise 22 saat süresince tüm yolculu seferlere kapalı olacak. Üssü AHL olanların ise intikal seferlerine açık olacak. İstanbul Havalimanı ise 1 Mart saat 03:00'dan itibaren 35 saat süresince tüm yolculu seferlere kapalı olacak. Bu süre sonrası havalimanı 5 saat THY yolculu seferlerine açık olacak. Daha sonraki 45 saatte ise sadece üssü AHL olan taşıyıcıların tüm yolculu seferlerine açık (THY, Onur Havayolları, Atlasglobal) olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum