İstanbul Havalimanı’na taşınma başladı

İstanbul Havalimanı'na taşınma başladı

‘Dünyanın yeni kavşağı’ İstanbul Havalimanı için yapılan görkemli 29 Ekim açılışı sonrası gözler taşınma operasyonunda. Atatürk Havalimanı'ndan malzemelerin taşınmasına başlandı.

İstanbul Havalimanı'na taşınma başladı
Editor: Hakan A.
30 Ekim 2018 - 07:33

Dev bir operasyonla Atatürk Havalimanı içerisinde bulunan çok sayıda malzemenin taşınması saat 03:00'da başladı. Tarihi açılış sonrasında sıra taşınma ve sonrasında yapılacak ilk uçuşlara geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 30 Ekim 2018 - İstanbul


Adı dahi tartışmalara neden olan, Cumhuriyetin 95. yılında Türkiye'ye en büyük armağanlardan biri olan İstanbul Havalimanı açılışı beklendiği gibi görkemli biçimde gerçekleştirildi. İstanbul Havalimanı'nın ilk fazı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı programla ilk defa hava trafiğine, uçuşlara açılmış oldu. Taşınma operasyonu ise gece yarısı sabaha karşı saat 03:00'te başladı.

Türkiye için iki bayramın aynı günde yaşandığı Cumhuriyet Bayramı ve İstanbul Havalimanı açılışı düzenlenen açılış töreni ile gerçekleşirken, taşınma operasyonu da sabaha karşı başlatıldı. Binlerce TIR aracı malzemeleri taşımaya başladı. 45 saat sürecek Havacılık tarihinin en büyük taşıma operasyonu sürüyor. Hemen sonrasında ise yarın yani 31 Ekim itibariyle İstanbul Havalimanı'nda 5 gidiş, 5 geliş ilk uçuşlara başlanacak.

Dünya havacılık tarihinde tarihi anlar Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. yıldönümü kutlamalarıyla büyük coşkuyla İstanbul Havalimanı açılışında yaşandı. Devlet başkanları, siyasiler, sanat ve spor camiasından çok sayıda isim tarihi anlara tanıklık etti. 

Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından hayata geçirilen İGA tarafından işletilecek ve ilk fazının açılışı yapılan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İstanbul Havalimanı adıyla anılmaya başlanan dev havalimanı açılışı yapıldı. Altı binden fazla davetlinin katılımı ile İstanbul Havalimanı tarihi açılışı yapıldı.

31 Ekim tarihinde THY tarafından ilk yurtiçi ve yurt dışı seferlerin başlayacağı İstanbul Havalimanı 31 Aralık gecesine kadar günde sadece 5 gidiş, 5 geliş olmak üzere uçuşları gerçekleştirecek. 31 Aralık tarihine kadar Atatürk Havalimanı kullanılmaya devame decek. Yeni yıl 1 Ocak 2019 ile birlikte Atatürk Havalimanı 100 yıllık havacılık serüveni noktalanarak yerini İstanbul Havalimanına bırakmış olacak. İstanbul Havalimanı 4 fazı ile birlikte tam kapasite çalışmasına ise 2023 yılına kadar geçmiş olacak ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi hedefine ulaşmaya çalışacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum