İstanbul-Kocaeli arası yeni yol

İstanbul-Kocaeli arasında yapımı planlanan yeni yol projesine ilişkin ÇED raporu bakanlık tarafından yayımlandı. Yeni yol sayesinde önemli bir trafik sorununun önüne geçilmiş olacak.

İstanbul-Kocaeli arası yeni yol
Editor: Hakan A.
27 Ekim 2018 - 14:05

İstanbul’a giriş ve çıkış trafiğini rahatlatmak amacıyla yapımı planlanan yeni yol projesi kapsamında ÇED süreci tamamlanıyor. İstanbul-Kocaeli arası toplam 64 km’lik yeni bir yol yapılması için düğmeye basıldı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 27 Ekim 2018 - İstanbul


Türkiye'nin megaşehri İstanbul'un özellikle Bayram tatillerinde kilometrelerce uzunluğunda kuyruklara neden olan yoluna alternatif bir güzergah üzerinde start verilmeye hazırlanılıyuor. Söz konusu yol projesi İstanbul-Kocaeli arasında 64 kilometre uzunluğunda olacak. ÇED sürecinde sona gelinen yol projesi için ayrıntılar belli olmaya başladı.

Söz konusu yol projesine ilişkin Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait İstanbul- Kocaeli Yolu’nun ÇED raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından 19 Ekim tarihinde yeterli bulunarak kabul edildiği bildirildi.

Yeni otoyol projesinin 3 ayrı ihale yapılarak 3 ayrı firmaya 22 ay gibi bir üsrede tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Projede mevcut yolun 75 km uzunluğunda olup, saatte 50 km hızla gidilebildiğinden 1.5 saat sürdüğüne dikkat çekildi. Yeni yolun ise 64 km uzunluğunda, 120 km hıza olanak verecek şekilde 2x2 şeritli, yüksek standartlı olduğu dolayısıyla ulaşım süresinin de 35-40 dakikaya inecek.