Reklamı Geç
İstanbul Lale Festivali’nde Kadir Topbaş’a kutlama

İstanbul Lale Festivali'nde Kadir Topbaş'a kutlama

9. Uluslararası Lale Festivali'nin açılışına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı seçim zaferini İstanbullular kutladı. Dakikalar boyunca alkışlanan Kadir Topbaş, "O kadar büyük bir mesuliyet yüklediniz ki, çalışmalarımıza 24 saat a

07 Nisan 2014 - 08:09 - Güncelleme: 16 Ekim 2016 - 16:04

30 Mart Pazar günü gerçekleştirilen Mahalli yerel seçimlerinden hemen sonrasında ilk programında 9. Uluslararası Lale Festivali'nin açılışına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı seçim zaferini İstanbullular kutladı. Dakikalar boyunca alkışlanan Kadir Topbaş, "O kadar büyük bir mesuliyet yüklediniz ki, çalışmalarımıza 24 saat az gelecek neredeyse..." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mahalli seçimlerin ardından medyaya açık olarak tertip ettiği ilk programında Emirgan Korusun'nda gerçekleştirilen 9. Lale Festivali'nin açılışını gerçekleştirdi. Lale'nin 9 senelik çalışmaları neticesinde evine döndüğünü belirten Başkan Kadir Topbaş, "Bugün 2014 senesinde, 9. Uluslararası Lale Festivali'nde 20 milyon lale İstanbulluları selamladı. İstanbulluların yüzüne güldü" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin artık lale soğanı dışardan almak yerine ihraç eden bir ülke haline dönüştüğünü ifade eden İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da festival dahilinde yapılan lale dikiminin fiyatının takriben 5 milyon lira olduğunu söyledi. "Lalenin ve bu festivalin reklam değeri ölçülemeyecek kadar çok" diyen Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

 "En büyük teşekkür İstanbullulara. Sizler bu yetkiyi vermeseydiniz... Bugün en büyük teşekkür sizlere, İstanbullulara. Destek oldunuz, uygun gördünüz, hiçbir kula bugüne kadar kısmet olmayan 3 dönem başkanlığı bana tevdi ettiniz. O kadar büyük bir hassasiyet ve sorumluluk yüklediniz ki, çalışmalarımıza 24 saat az gelecek neredeyse. Vakit makinesi olsa da vakiti kırparak çoğaltabilsek. Bana ve partime destek veren tüm yurttaşlarıma, hem de rey verememiş olsa da gönlü, İstanbul sevdasıyla kavrulan insanlarımıza hizmet etmek bizim en büyük onurumuzdur."

Gelinen nokta harbiden gurur verici...

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından lalenin taç yapraklarıyla renklendirilen tabii pastayı eşi Özleyiş Topbaş ile kesti ve yurttaşlara ikram etti. Bir saate yakın yurttaşların yeni dönem başkanlığı için tebriklerini kabul eden ve anı resimi çektiren Kadir Topbaş, daha sonra Emirgan Savunu'nun içindeki Lale Vakfı'nda, İsmail Acar tarafından şenlik dahilinde hazırlanan Lale Sergisi'nin açılışına katıldı.

Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada da şehirlerin medeniyetlerin yeşerdiği ve dünyaya yansıtıldığı yerler olduğunu dile getirerek, şehirlerin insanlara, yaşayanlara şehirlilik kavramları ve hayat tarzlarını verdiğini ifade etti. Şehirlerin bu özellikleriyle dünya tarafından da idrak ettiklerini ifade eden Topbaş, 8 bin 500 senelik tarihiyle sanki tarihin çeyiz sandığı olan İstanbul'u tekrar dünyayı etkilediği günlerine taşımak istediklerini dile getirdi.

Şehirlerde günlük hayatın yanı sıra, insanların estetik duygularını geliştirecek alanlarda da çalışmalar yapılmasının ihtiyaç duyulan olduğunu kaydeden Topbaş, insanının evvela günlük beklentilerini karşıladıktan sonra şehirle temas kurmaya başladığına işaret etti.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul'da bu olgunun oluştuğunu bilhassa gördüğümü dile getirmek istiyorum. Artık İstanbullular yalnızca kendi hayatlarını değil, şehrin tümüyle ilişki kurduklarını, şehre sahip çıkmaya başladıklarını gördüğüm için memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Lale bizden bir parça. Her dönem bunu dile getirdik. Bizim edebiyatımıza, mistik hayatımıza, inanç dünyamıza kadar tarihte oldukça ehemmiyetli bir yer tutmuş bir kavramdır. Bu güzelliğin İstanbul'da yaşaması açısından 2005'te bir başlangıç yaptık ve bugün gelinen nokta sahiden gurur verici bir boyuta erişti" dedi.

Başkan Topbaş, konuşmaların hemen peşinden eşi Özleyiş Topbaş ve Sanatçı İsmail Acar beraber serginin açılışını gerçekleştirdi. Eşiyle beraber sergiyi gezen Topbaş'a İstanbul Lale Vakfı'nın yöneticileri ile İBB Bürokratları da eşlik etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..