İstanbul Okmeydanı'nda dönüşümü yapılan evlerin anahtarları teslim edildi

İBB, İstanbul Okmeydanı kentsel dönüşüm projesinde bugün anahtar teslim töreni düzenledi.

İstanbul Okmeydanı'nda dönüşümü yapılan evlerin anahtarları teslim edildi
Editör: Hakan A.
16 Kasım 2020 - 15:21
İstanbul'un yoğun yapılaşması olan Okmeydanı bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir hızla devam ederken, tamamlanan ilk etapta anahtarlar ev sahiplerine verildi. Kentsel dönüşümün yıllardır sürdüğü Okmeydanı'nda 130 ailenin tamamlanan evlerinin anahtarlarıbugün yapılan törenle, İBB Başkanı İmamoğlu tarafından verildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Kasım 2020 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Okmeydanı kentsel dönüşüm projesi kapsamında bugün düzenlenen törenle hak sahiplerine anahtarları teslim edildi. İBB, Beyoğlu Belediyesi ortaklığında hayata geçirilen Okmeydanı kentsel dönüşüm projesinde ilk etap evlerin yapımı tamamlandı.  

Törende açıklamalarda bulunan Başkan İmamoğlu, 'Beyoğlu Okmeydanı’nda kentsel dönüşüm projemizin ilk etabını tamamladık. Hak sahiplerimizi depreme karşı dayanıklı, güvenli, çağdaş konutlarla buluşturmaktan gururluyuz.' dedi.KİPTAŞ, Okmeydanı’nda kentsel dönüşüm çerçevesinde ilk etap olan Van Blokları’nın da içinde bulunduğu toplamda 130 konutu teslime hazır hale getirirken bugün düzenlenen törende hak sahiplerine yeni evlerin anahtarları teslim edildi.  İBB, Beyoğlu Belediyesi ve KİPTAŞ’ın ortak çalışma yürüttüğü projede, blokların yıkım sürecine 2018 yılının Haziran ayında start verilirken, inşaat da yedi ay sonra, 2019 yılının Ocak ayında başlamıştı. 

istanbul okmeydanı kentsel dönüşüm projesi 16 kasım anahtar teslim töreni


Toplamda 8 blokta 80 ailenin yaşadığı kentsel dönüşüm alanı, 13 Haziran 2016 tarihli karar ile riskli alan edilmesi sonrasında Beyoğlu Belediyesi, 15 Kasım 2016’da KİPTAŞ ile protokol imzalamıştı. Protokol gereği yetkilendirilen İBB, projenin finansmanını sağlarken, Beyoğlu Belediyesi de riskli alanda uzlaşma sürecini yönetmişti. Riskli alandan çıkan yurttaşların yeni evlerindeki kirayı da KİPTAŞ ödemişti. 130 konutun yer aldığı projede, 80 konut hak sahibine teslim edilirken kalan 50 daire ise kentsel dönüşüm kapsamında stok olarak kullanılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum