İstanbul Silivri'de Maxicells İlaç şirketine arazi tahsis edildi

Maxicells İlaç Sanayi firması, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmek için İstanbul Silivri ilçesinde tahsis edilen arazi ile alakalı ayrıntılar belli oldu.

İstanbul Silivri'de Maxicells İlaç şirketine arazi tahsis edildi
Editör: Hakan A.
04 Aralık 2020 - 10:24
İstanbul Silivri'de bazı alanlar ile alakalı olarak arazi tahsisi yapıldı. Maxicells İlaç Sanayi için Silivri'de tahsis edilen araziye dair bilgiler Resmi Gazete'de yayımlandı. Dev şirket Silivri'de tahsis edilen arazi üzerinde Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek yerli plazma üretim tesisini hayata geçirmiş olacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye genelinde sürdürülen Endüstri Bölgeleri Kanunu kapsamında yapılacak yatırımlara dair teşvikler sürüyor. Bu kapsamda Maxicells İlaç şirketi için Silivri'de yer tahsisi yapıldı. Türkiye’nin ilk kan ürünleri biyolojik laboratuvarını kurmak ve hemofili, belirli enfeksiyonlar, eklem iltihabı, kan kanseri ve diğer bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları üretmek ve hasta sahiplerine ulaştırmak amacıyla İstanbul Silivri'de kurulacak dev tesisin arazi tahsisi Cumhurbakanlığı kararıyla gerçekleştirildi.

–– İstanbul İli, Silivri İlçesinde Bulunan Bazı Alanların Maxicells İlaç Sanayi Anonim Şirketine Münferit Yatırım Yeri Olarak Tahsis Edilmesine İlişkin Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3275)


4 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete'de yer alan bilgiye göre, İstanbul ili, Silivri ilçesinde bulunan ve ekli hartada sınırları belirtilen alan, Maxicells İlaç Sanayi Anonim Şirketine Münferit Yatırım Yeri Olarak tahsis edildiği kaydedildi.

Söz konusu yatırımcı tarafından 9/1/2002 tarihli ve 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanununun 4/C maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacak tutar, sabit yatırım tutarının  binde biri olarak belirlenmiştir.

Maxicells İlaç Sanayi, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmek için yatırımlarını sürdürüyor. Şirket, Dünyada az sayıda merkezde üretilen Türkiye’de ise bugüne kadar üretimi olmayan kan ürünleri, Türkiye’de üretmek için başlattığı çalışmalarda hızla ilerliyor.

İSTANBUL SİSLİVRİ'DE DEV TESİS

Türkiye’nin ilk tesisini kurmaya yönelik olarak yatırım planları hazır olan ve bu planlar doğrultusunda yola çıkan Maxicells, yerel üretime kadar geçecek 5 yıllık süreçte de 4 ana plazma ürünü (faktör 8, faktör 9, immunoglobulin ve albümin) bitmiş ürün olarak tedarikini üstlenmiştir. 600 milyon Euroluk bir yatırım ile Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kan plazma üretim merkezi olmayı hedefleyen Maxicells’in üretim merkezi Siliviri’de 150 dönüm arazi üzerine inşa edilmektedir.
istanbul silivri arazi tahsis kararı

YORUMLAR

  • 0 Yorum