İstanbul Silivri'de Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi üretime başlıyor

AK Parti döneminde inşaatına başlanan, çöp gazından elektrik üreten en büyük tesisi her yıl yaklaşık 90 bin kadar evin enerji ihtiyacını giderecek Silivri'deki dev enerji tesisi yarın hizmete açılıyor.

İstanbul Silivri'de Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi üretime başlıyor
Editör: Hakan A.
21 Ekim 2020 - 20:20
Enerji'de dev hamleler yapmaya devam eden Türkiye'nin kalbi İstanbul'da AK Partili İstanbul Büyük Şehir Belediyesi döneminde başlanan dev enerji üretim tesisi CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu döneminde açılıyor. Tartışmalar arasında açılışı gerçekleştirilecek Silivri Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi resmen  çöp gazından elektrik üretmeye başlayacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Ekim 2020 - İstanbul


İstanbul'un yeni enerji tesisi nihayet tamamlandı. AK Parti ve CHP'li İBB arasında tartışmalara konu olan Silivri'de 2018 Haziran ayında inşaatına başlanan dev enerji üretim tesisi devreye alınıyor. Şehrin yanı başında İstanbul Silivri'de dev bir alanda inşaa edilen, AK Parti döneminde %85'i tamamlanan ve iki kez CHP'li İBB tarafından durdurulan Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi yine İBB tarafından tamamlanarak elektrik üretimine başlıyor.

Haziran 2018'te proje başlatıldıİBB iştiraki ENERJİ A.Ş 2018 faaliyet raporunda; tesisin Temmuz 2019'da faaliyete geçeceği, ayrıca ülkemizdeki gaz toplama faaliyetinin yapay zekâ ile yapılacağı ilk örnek olacak, Silivri Seymen Enerji Üretim Tesisi, 2019 seçimleriyle birlikte uzamaya başlıyor. İddialar arasında CHP'li İBB'nin  zaten %85'i tamamlanan ve bitme aşamasında olan dev projeyi 2 kez durdurduğu ifade ediliyor. 

Tartışmalar ve karşılıklı yalanlamalar devam ederken, İBB Başkanı İmamoğlu, Silivri'de tamamlanan tesisin yarın açılacağını duyurdu.


Konuyla alakalı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımında, 'Alanında dünyanın en büyük tesisini AÇIYORUZ

Çöp gazından enerji üretimi yapacak Seymen Enerji Üretim Tesisi'nin ilk etabını yarın açıyoruz. Başlangıçta 90 bin hanenin yıllık enerjisini karşılayacak tesis 1 milyon ton metan gazı salınımını da engelleyecek.'
dedi.

Silivri Seymen Enerji Üretim Tesisi

Evsel atıkların, depolanması sırasında doğal yollarla oluşan çöpgazı,içeriğinde yaklaşık ortalama %50-55 metan, %45-50 karbondioksit ve az miktarda çeşitli organik bileşiklerden oluşmaktadır. Bu gaz düzenli depolama sahalarında kurulan altyapıyla birlikte kontrollü şekilde enerjiye çevrilmektedir. Hem elektrik enerjisinin üretimi hem de karbondioksitten çok daha fazla sera gazı etkisine sahip metan gazının
bertaraf edilmesiyle çevresel fayda sağlamaktadır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum