Reklamı Geç
İstanbul taksilerine yeni düzenleme

İstanbul taksilerine yeni düzenleme

İstanbul'da taksi şoförlerine cezalar kapıda, 1 Ocak 2017 itibariyle UKOME kararı kapsamında kurulacak olan Disiplin kurulu 100 puan üzerinden işlem yapmaya başlayacak...

24 Kasım 2016 - 08:12

İstanbul'da taksilere yeni standartlar getirilmesine ilişkin düzenlemede flaş gelişme. BUndan böyle taksicilere ceza puanı uygulaması getirilecek. Ceza yiyen taksici kaç puanda ne olacak? Yeni UKOME düzenlemesi ayrıntıları haberimizde.

Binlerce taksi ve şoförlük yapanları yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları belli oldu. Taksilerde beyefendi dönbemi başlıyor!

UKOME'nin taksi, minibüs, servis aracı, fayton ve karayolu yük taşımacılığı yapan sürücüleri kapsayan yeni uygulamasına ilişkin kararı, 1 Ocak 2017 ile birlikte başlayacak.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur yeni sistele alakalı bilgiler aktarırken, İstanbul'daki şoförlere "Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi" şartının uygulamaya gireceğini, "6 yıl boyunca yapılan çalışmalar nihayi sona geldi. Uygulama bir puanlama sistemi ile yürürlüğe girecek. Bir disiplin kurulu oluşturulacak. Disiplin kurulu 100 puan üzerinden işlem yapacak." diye konuştu.

Bu kapsamda yeni uygulama ile birlikte Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME), İstanbul'da ticari taşıt kullanan şoförler için "Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi" alma şartı getirildi. Taksicilik mesleği ile uğracaklar, yani yeni başlayacaklar için özel bir eğiitim söz konusu, diğer taraftan daha önceden bu eğitimi alanların yeniden eğitime girmesine gerek yok.

Yeni uygulama ile birlikte İstanbul taksilerinde, ulaşımda beyefendi dönemi başlamış olacak. UKOME kararına göre, "Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi"/ "Fayton Sürücü Belgesi" olmayan, minibüs, taksi, dolmuş, servis, fayton ve karayolu yük taşımacılığı yapan sürücüler, "Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi"ni alana kadar, taşıt kullanmaktan men edilecek. Sürücü, toplu taşıma aracı kullanım belgesini alsa dahi 3 ay süre ile taşıt kullanmaktan men edileceği belirtiliyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..