İstanbul'un köylerine Köy Konakları

Şile'de incelemelerde bulunan Başkan Topbaş'dan modern hayvancılık müjdesi. Büyükşehir Belediyesi'nce Şile’nin 2 ayrı köyüne yaptıkları köy konağının maliyetinin 4,5 milyon liraya mal oldu.

İstanbul'un köylerine Köy Konakları

Şile'de incelemelerde bulunan Başkan Topbaş'dan modern hayvancılık müjdesi. Büyükşehir Belediyesi'nce Şile’nin 2 ayrı köyüne yaptıkları köy konağının maliyetinin 4,5 milyon liraya mal oldu.

İstanbul'un köylerine Köy Konakları
16 Ağustos 2017 - 08:08

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de bir ilk olacak proje geliştirdiklerini açıklayan Topbaş, İstanbul’un mahalleye dönüşen köylerinde hayvancılık yapılabilmesinin önünü açacağız dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Ağustos 2017 - İstanbul

Şile ve bölgesinde incelemeler için bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bölge halkına müjdeli haberi verdi. Topbaş, “Sanayi siteleri gibi birkaç köyün ortak alanında hayvan ahırları yapalım. Orada atıklar için arıtma, biogaz ve gübre elde etme sistemi kuralım. Köyler de temiz kalsın” dedi.

Şile'de yapılan yatırım ve projeler hakkında bölge halkına bilgi veren Topbaş, Maalesef yılların ihmali bir anda çözülmüyor. İstanbul bir ülke, birçok ilçesi bir şehir ölçeğinde. İBB olarak Şile’nin köylerine kadar içme suyu ve doğalgaz getirdik. Altyapı sorunlarını çözdük. Köylere meydanlar, çeşmeler yaptık. Şimdi köy konakları yaptırmaya başladık. Bize gelen her talebi inceletiyoruz ve uygunsa yapıyoruz. İBB olarak sadece bu yılki yatırım bütçesi 16,5 milyar lira. İstanbul’un her noktasına çok önemli yatırım ve hizmetler götürüyoruz. Arkadaşlarımdan Türkiye’de bir ilk olacak bir proje çalışması istedim. Sanayi siteleri gibi birkaç köyün ortak alanında hayvan ahırları yapalım. Ahırları bir noktaya toplayalım ve yakın birkaç köy hayvanlarını buraya getirsin. Orada atıklar için arıtma, atıklardan biogaz ve gübre elde etme sistemi kuralım. Hayvancılık ve sütçülük orada yapılsın. Düşünün, orada herkesin ahırı var ve hayvanlara orada bakıyor. Medeniyet bu. Bu proje köylerimizin kalkınmasına büyük katkı verecek. Orman Genel Müdürlüğü’nden hayvancılık yapılabilecek böyle yerlerin tahsisini almaları halinde belediye olarak bu çalışmayı yapacaklarını yada bu işi yapmak isteyen köylülere verebilecek." dedi.

Gökmaslı Köyü'nü ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinleyen Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Üvezli Köyü’nde inşa edilen köy konağını yakından inceledi. Başkan Topbaş, köy konaklarında konferans ve toplantıların verileceğini, köylülerin düğün, nişan ve kına gibi etkinliklerini yapabileceğini ve ürettikleri ürünlerini burada pazarlayabilmeleri amacıyla hayata geçirdiklerinin altını çizdi. 

Şile’nin 2 ayrı köyüne yaptıkları köy konağının maliyetinin 4,5 milyon lira olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Üvezli’de çok kaliteli ve güzel bir köy konağı ortaya çıkıyor. Misafirlerinizi ağırlayacağınız, sohbet edip düğün dernek yapabileceğiniz bir yapı ortaya çıkacak. Hayırlı olsun ve Allah tamamına erdirsin. Köy konaklarını önce büyük köylerden başlayarak İstanbul’un her köyüne yapacağız. İstanbul’da eski köy konağı kültürünü yeniden ihya edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum