İstanbul'un yeni Barometresi

İBB, İstanbul İstatistik Ofisi ile şehrin yeni barometresi için özel bir çalışma başlattı.

İstanbul'un yeni Barometresi
Editör: Hakan A.
06 Kasım 2020 - 21:26
İstanbul İstatistik Ofisi İstanbul halkının ev içi gündeminden duygudurum seviyelerine, ekonomik tercihlerinden iş memnuniyetlerine kadar birçok başlıkta İstanbul’un nabzını tutacak yeni bir araştırma serisine başladı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 6 Kasım 2020 - İstanbul


 Yeni araştırma serisi olan “İstanbul Barometresi”nin Ekim ayı raporu 26 Ekim – 4 Kasım 2020 tarihleri arasında 622 İstanbul sakini ile telefon üzerinden görüşerek hazırlandı. İstanbul Barometresi ile her ay aynı temada sorular ile yapılacak periyodik anketler sayesinde İstanbullunun sıcak gündem konularına dair düşünceleri, belediye hizmetlerine karşı farkındalığı ve tutumu analiz edilebilecek.

Ekim ayı İstanbul Barometresinde katılımcılara ev içindeki gündemlerini, bu ay en çok üzerinde durdukları konuyu açık uçlu yanıt verebilecekleri şekilde soruldu. Katılımcıların %45’i aile içerisinde en çok konuşulan konunun Koronavirüs olduğunu belirtti.  


istanbul barometresi ekim 2020

Koronavirüsün ardından ikinci önemli gündem ise %34,9 ile ekonomik sorunlar oldu

Ekonomik sorunların içerisinde en çok dile getirilen problemler sırasıyla; hayat pahalılığı, işsizlik ve dövizdeki artış konularında oldu. Ev içerisindeki üçüncü gündemin ise eğitimle alakalı olduğu görüldü. Eğitim başlığının altında okulların açılması, online eğitime erişim ve çocukların geleceği gibi temel konular bu ay İstanbullunun evinde en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Katılımcıların %69,5’i İstanbul’un Ekim ayındaki en önemli gündeminin Koronavirüs olduğunu belirtti. Katılımcıların %7,7’si Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının açılışını ikinci önemli gündem konusu olduğunu belirtti.

istanbul barometresi

Ekim ayında Türkiye’nin en önemli gündemi ise Azerbaycan - Ermenistan sorunu, dövizdeki yükseliş ve Koronavirüs oldu

Katılımcıların %28,9’u Ekim ayında Türkiye’nin en önemli gündeminin Azerbaycan - Ermenistan sorunu, %24,4’ü ise döviz kurlarında yaşanan ani yükseliş olduğunu belirtti. Türkiye’nin gündeminde üçüncü sırada ise Koronavirüs önemli bir gündem konusu olarak görüldü.

Ankete katılan kişilere yöneltilen “Türkiye ekonomisinin yakın dönemde ne yönde değişeceğini düşünmektesiniz?” sorusuna katılımcıların %59,8’i “Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşünüyorum” yanıtı verirken %19,7’si değişmeyeceğini düşündüğünü, %20,5’i Türkiye ekonomisinin iyileşeceğini düşündüğünü belirtti.Ankete katılan kişilere yöneltilen “Kendi ekonomik durumunuzun yakın dönemde ne yönde değişeceğini düşünmektesiniz sorusuna katılımcıların %54,6’sı “Ekonomik durumumun kötüleşeceğini düşünüyorum” yanıtı verirken %30,4’ü değişmeyeceğini düşündüğünü belirtirken %15’i kendi ekonomik durumunun iyileşeceğini düşündüğünü belirtti.

Katılımcılara yöneltilen “Ekim ayını düşündüğünüzde geçinme durumunuzu aşağıdakilerden hangisi nitelemektedir?” sorusuna %50,8’i geçinecek kadar kazanamadığını, %41,6’sı geçinecek kadar kazanabildiğini belirtirken sadece %7,6’sı tasarruf edebildiğini belirtti. Tasarruf edebilenlerin en çok kullandıkları yatırım aracı olarak ilk sırada altın, ikinci sırada ise döviz geldi.

istanbul barometresi 2020
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum