İstanbul’un yeni havalimanına "Bir Milyar Avro"ya metro...

İstanbul'un yeni havalimanına "Bir Milyar Avro"ya metro hattı

İstanbul'da yapımı hızla devam eden yeni havalimanı için metro ihalesi yapılırken, Gayrettepe'yi İstanbul 3. Havalimanına bağlayacak metro hattı ihalesi Bir Milyar Avro bedeller gerçekleştirildi.

26 Kasım 2016 - 07:13 - Güncelleme: 26 Kasım 2016 - 09:20

Türkiye'yi dünyanın en büyük havalimanı aktarım noktası yapacak, Frankfurt havalimanını geride bıraktıracak önemli havayolu yatırımlarında yeni havalimanı projesinde çalışmalar büyük bir hızla devam ederken, İstanbul'un merkezinden Gayrettepe'den Yeni Havalimanına gelecek metro hattı projesi için dev ihale yapıldı.

Tamamlandığında kesintisiz yolculukla direkt yeni havalimanına gidilebilecek mmetro hattında ihale tamamlandı. 

3.İstanbul Havalimanı proje alanında yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Havalimanına gelecek olan Metro projesi kapsamıda yapılan ihale ve projenin detayları hakkında bilgileri paylaştı. Bakan Arslan açıklamasında, "3.Havalimanı için gerçekleştirilen dev ihalenin bedeli 999 milyon 769 bin 962 avro. Yani yaklaşık bir milyar avro. Bugün bağlandı. Bunun Türk lirası karşılığı 3,5 milyar lira." dedi.

Yeni havalimanı inşaat çalışmalarında 24 saat esasına göre kesintisiz devam ederken, her geçen gün 3.Havalimanı'nın inşatında gözle görülür gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Gayrette-3.Havalimanı metro hattı için Bakanlık ihale açtı. İhale gerçekleştirildi. Konuya ilişkin ilk resmi açıklama ise Bakan Arslan tarafından verilirken, "Gayrettepe'den İstanbul Havalimanı'na gidecek raylı sistemin ihalesi yapıldı. İhale bedeli 999 milyon 769 bin 962 avro" ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan ayrıca,  "İstanbul'da dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. 200 milyon yolcu taşıyacak bir havalimanı yapıyoruz. Sadece İstanbul'a da yapmıyoruz. Samsun'a da Türkiye'nin her yerine de yapıyoruz. Bugün Gayrettepe'den İstanbul Havalimanı'na gidecek raylı sistemin ihalesi yapıldı. İhale bedeli 999 milyon 769 bin 962 avro. Yani yaklaşık 1 milyar avro. Bugün bağlandı. Bunun Türk lirası karşılığı 3,5 milyar lira. Eskiden 500 milyon buldukları zaman IMF temsilcisinin karşısında el pençe duruyorlardı. Davul zurna çalıyorlardı. Türkiye'ye geldikleri zaman takla atıyorlardı." dedi.

İKİTELLİ-ATAKÖY METROSU İÇİN KAMULAŞTIRMA!

Diğer taraftan yapımı devam eden İkitelli-Ataköy metro hattı projesi için İBB kamulaştırma çalışması başlattı. Kamulaştırılacak yerler nereler? Hangi ilçelerde kamulaştırma yapılacak? İşte o haberin ayrıntıları...

İstanbul'da 5 ilçede İkitelli-Ataköy Metro Hattı Projesi için acele kamulaştırma başladı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..