İstanbul Yeni Havalimanı açılışına 7 gün kaldı

Türkiye'nin mega projesi İstanbul Yeni Havalimanı açılışı için geri sayım sürüyor. Son 7 gün...

İstanbul Yeni Havalimanı açılışına 7 gün kaldı
Editor: Hakan A.
23 Ekim 2018 - 08:09

Dünya havacılık tarihinin en modern havalimanı açılışı için 7 gün kaldı. İstanbul Yeni Havalimanı, tarihin en büyük havacılık taşınmasına sahne olacak. İlk uçuşlar için biletler tükendi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Ekim 2018 - İstanbul


Dünyanın merakla beklediği İstanbul Yeni Havalimanı taşınmasına günler kaldı. 31 Ekim'de ilk uçuşların yapılacağı Yeni Havalimanı açılışı için sadece 7 gün kaldı. Havalimanında son bir hafta kala tüm birimlerin hummalı çalışmaları sürüyor.

Hava taşımacılığı alanında önemli bir yer tutacak Yeni Havalimanında pek çok firma yerini aldı. 29 Ekim itibaryle büyük göç başlayacak ve 48 saat süresince Atatürk Havalimanı'ndan binlerce tır taşıma işlemini gerçekleştirecek. Yatırımların 7.5 milyar Euro’yu geçtiği dev havalimanı pistlerine Teknofest esnasında F-16’lar, askeri kargo uçakları, Cumhurbaşkanımızı taşıyan dahil toplam 639 uçak iniş ve kalkış yaparak yeni havalimanını kullanmış oldu.

Dünyanın yeni havacılık merkezinden yolculuk başlıyor!

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan her şey dahil tek yön Ankara, İzmir ve Antalya 59 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkmış ve kısa sürede biletler tükenmişti. Dev Havalimanı için THY uçakları körüklere yanaşarak özel testler gerçekleştirildi. Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması (ORAT) sürecinin son etabı başarıyla tamamlanmıştı. Açılışı ile birlikte Yeni Havalimanına inişlerin yüzde 80’i denize doğru olacağı ifade edilirken, diğer inişlerin yüzde 20’si ise denizden karaya doğru gerçekleşecek.

31 Aralık 2018 gecesine kadar mevcut “IST” kodu Atatürk Havalimanı’nın kullanımında olacak. Burada o tarihe kadar “ISL” kodu kullanılacak. 31 Aralık gecesinden itibaren “IST” buraya geçecek.

Açılış sonrasında yolcu trafiği tümüyle İstanbul Yeni Havalimanı’na geçecek. Kargo bölümünün taşınması en az bir yıl sonra olacak. THY kargo seferleri yapan şirketler, bir yıl daha Atatürk Havalimanı’nı kullanmaya devam edeceği kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95. yılında 29 Ekim 2018'de resmi törenle açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı dünyanın en büyüklerinden biri olarak tarihe geçmiş olacak.

Geri sayım devam ederken son bir haftada adeta nefesler tutuldu ve 29 Ekim’i beklenmeye başlandı...