İstanbullu 12 yılda bir ev sahibi olabiliyor

İstanbullu 12 yılda bir ev sahibi olabiliyor

Bir eviniz olsun istiyorsunuz. Ne kadar zamanda bir ev sahibi olabilirsiniz? İşte TUVİMER tarafından İstanbul'da ev alacaklar ve alanlar üzerinden yapılan o araştırmanın ayrıntıları...

04 Eylül 2017 - 09:04

Evi olmayana kız dahi verilmeyen bir zaman diliminde ev sahibi olmak anlatıldığı kadar kolay değil mi? Bu araştırma bu sorunun cevabını veriyor... Türkye'nin en kalabalık, dünyanın önemli metropolü İstanbul'da ev sahibi olmak için geçen süreyi araştıran TUVİMER'in ulaştığı sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı. İstanbul'da bir ev sahibi olmak için ne kadar çalışmak gerek?

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 04 Eylül  2017 - İstanbul

Gayrimenkul sektörünün değişmez kazanç noktası İstanbul için yapılan araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Türkiye'nin kabi konumunda bulunan megaşehir İstanbul'da ev sahibi olmak için geçen süre şaşırttı. Her gün yen konut projelerinin satışa çıktığı, konut stoğuyla lider olan İstanbul'da ev sahibi olmak için 12 yıl geride bırakmak gerekiyor.

Söz konusu araştırmaya imza atan Türkiye Veri İşleme Merkezinin (TUVİMER) verilerine göre, bir yıl boyunca çalışarak elde edilen geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabilen İstanbullu, 100 metrekare büyüklüğündeki bir konut için hiç harcama yapmadan 12,5 yıl boyunca çalışması gerekiyor.

En pahalı konut fiyatları İstanbul'da, En cazip il ise Ankara...

Konut metrekare satış fiyatlarına bakıldığıunda İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Ankara peşi sıra geliyor. En pahalı konutların satışının gerçekleştirildiği İstanbul'da çalışan bir vatandaş 1 yıl çalışmasına karşılık sadece 8 metrekare ev sahibi olabiliyor. Gelir seviyesine bakıldığında ilk sırada yer alan İstanbul'da ev sahibi olmanın bedeli vatandaş için ağır. Kişi başına gelirlere bakıldığında İstanbul'un peşinden Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illeri geliyor. Yapılan araştırmada  İstanbul’da hiç harcama yapmaksızın 12,5 yıl çalışması gereken vatandaş, Ankara’da 5 yıl, Bursa’da 7 yıl, Antalya’da 8 yıl ve İzmir’de 10 yıl çalışması gerekiyor. Dolayısıyla en avantajlı il konut satın alma açısından Ankara olarak gözüküyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..