Reklamı Geç
İşte 2/B yasası son durum 13 Nisan 2012

İşte 2/B yasası son durum 13 Nisan 2012

TBMM Genel Kurulu'nda 'Orman Özelliğini Yitirmiş ve 2-B Arazisi Olarak Bilinen Hazine Arazilerinin Satışını Öngören Kanun Tasarısı' görüşüldü.

13 Nisan 2012 - 17:29

TBMM Genel Kurulu'nda 'Orman Özelliğini Yitirmiş ve 2-B Arazisi Olarak Bilinen Hazine Arazilerinin Satışını Öngören Kanun Tasarısı' görüşüldü. Tasarının 4. maddesi üzerinde AK Parti'nin verdiği önerge kabul edildi. Buna göre; köylerini terk ederek 2/A alanlarına yerleşen ancak köylerde tapulu mülkü bulunan aileler de hak sahibi sayılacak.

2B Hak sahibleri kimlerdir - 2B Satışları Nasıl Olacak (Detaylar için tıklayın)

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. Mumcu, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündemdışı söz verdi.

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Adana'da yeni açılan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin, Çukurova Üniversitesi yerleşkesindeki, tarıma elverişli arazinin üzerine inşa edildiğini belirtti. Bunun yanlış bir karar olduğunu savunan Demirçalı, iki üniversitenin bu yüzden karşı karşıya geldiğini ifade etti. Bir üniversitenin yanı başına yeni bir üniversite açılmasının dünyada başka bir örneğinin olmadığını kaydeden Demirçalı, bunun aynı zamanda yerel yönetim zafiyeti olduğunu iddia etti.

Genel Kurul'da, ''Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazine'ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı'' üzerindeki görüşmelere geçildi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen orman özelliğini yitirmiş ve 2-B arazisi olarak bilinen Hazine arazilerinin satışını öngören tasarının tümü üzerinde yaptığı konuşmada, bu araziler üzerinde yaşayan vatandaşın devletle barışmak istediğini söyledi.

CHP'nin bu konuda verdiği teklife ''2-B barışı kanunu teklifi'' dediklerini ifade eden Hamzaçebi, ''Biz vatandaşı bu araziler üzerinde işgalci saymıyoruz, onlar hak sahibidir'' dedi.

Hamzaçebi, yıllar boyunca kırsaldan büyük kentlere göç eden vatandaşın kendisine ev yapma ihtiyacı duyduğunu kaydederek, ''Beykoz'da fabrikalar var ve oralara onbinlerce insan çalışmak için geldi ancak kalacakları yer yok. Devlet de yer vermeyince o da kendisine ev yaptı. Vatandaş o arazileri para ödeyerek almıştır ve yıllardır da kullanıyor'' diye konuştu.

Orman köylüsünün desteklenmesi gerektiğine işaret eden Hamzaçebi, tasarıda orman köylüsünü destekleyen bir düzenleme olmadığını savundu. Hamzaçebi, Türkiye'de 7 milyon orman köylüsü yaşadığını ve bunların en yoksul kesim olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, bu arazilerin orman köylüsüne rayiç bedelin yarısı üzerinden verilmemesi, bedelsiz verilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Onların parasının olduğunu zannetmeyin. Aylık geliri 160 liradır. Bu parayla oraları alamaz. 5-10 bin, onlar için büyük paradır. Burada doğru olan emlak vergisi değeridir, rayiç bedelin yüzde 50'si olmamalıdır'' dedi.

AK Parti'li Nusret Bayraktar, geçmiş dönemlerden bu yana tapulu mülkü olan ancak tapusu iptal edilen tarım ve yerleşim alanlarının bu tasarıyla yeniden hak sahiplerine verileceğini söyledi.

Bu arazilerin tapularının sahiplerine bedelsiz verileceğini belirten Bayraktar, tasarıyla 2-B alanlarından iki katı kadar orman alanı oluşturma şartı getirildiğini bildirdi. Bayraktar, ülkede çarpık yapılaşma ve deprem riski olduğunu kaydederek, 2-B arazilerinin satılmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm alanları için harcanacağını bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise bu tasarıyı desteklediklerini ancak eksikliklerini olduğunu söyleyerek, ''Rayiç bedelin yarısı olmaz, bu düşürülebilir ya da emlak değeri olabilir. Vatandaşlara ödeyemeyecekleri bir rakam çıkarıldığınız zaman ne yapacaksınız- Onun yıllardır kullandığı araziyi elinden alıp başkasına mı vereceksiniz- Rayiç bedeli yüzde 70'e çıkaracakmışsınız. Köylü bunu nasıl ödeyecek- CHP'nin, 'vatandaşla devleti hasım olarak yaşamaktan kurtarıp, hısım yapacak bir kanun çıkartalım, barış ilan edelim' dediği konuyu iktidar doğru değerlendiremiyor. Anayasa Mahkemesi'nden geri dönme durumu var. Suçlamak istemiyorum ama oradan bir şey aldınız mı bilmiyorum ama eksik de çıkartmayalım kanunu'' dedi.

Cevdet Yılmaz, başka bir soruyu yanıtlarken, kadastrosu tamamlanan alanın 192 bin 190 hektara ulaştığını bildirdi. Cevdet Yılmaz, geri kalan 120 bin hektar alanın kadastrosunun tamamlanması için çalışmaların devam ettiğini, bu çalışmalara hız kazanması için 10 milyon lira ek ödenek tahsis edildiğini belirtti.

Yılmaz, 2-B arazileri üzerinde aslında bütün toplumun hukuku bulunduğunu, bu nedenle, orman köylüsünden de belli bir bedel alarak denge oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı. Bakan Yılmaz, söz konusu düzenlemeyle yalnızca gelir elde etmenin amaçlanmadığını belirterek, ''Elde edilen gelir bütçemize intikal edecek. Toplumun da bu araziler üzerinde bir hakkı olduğunu düşünürsek, bu gelir yine toplum yararına kullanılacak'' dedi.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelere geçildi.

Temel kanun olarak ele alınan tasarının 1. bölümü üzerinde BDP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, tasarının aslında ''Nasıl kar ve rant elde ederiz'' düşüncesiyle hazırlandığını iddia etti. Tasarının toplum yararına olduğunun söylenemeyeceğini savunan Tuncel, ''Orman vasfını yitirmiş alanlar, ranta dönüştürülmek isteniyor. Bu yasa tasarısında eşitlik de yok. Burada daha çok zenginler düşünülmüş'' diye konuştu. Sebahat Tuncel, dünyada bir ekolojik kriz yaşandığını, bu nedenle doğa üzerinde yapılacak her uygulamanın geleceği etkileyeceğinin unutulmaması gerektiğini anlattı.

MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay da tasarının belli kesimlere rant aktarmanın yolunu açtığını ileri sürdü.

Tasarıda rayiç bedelle ilgili düzenlemeyi eleştiren Toskay, ''İktidar, vatandaşın sırtından gelir elde etmek söz konusu olduğunda, ileri demokrasi söylemini rafa kaldırmaktadır. Rayiç bedeller, imkanları sınırlı, ekonomik olarak zor durumda bulunan vatandaşlar için yüksek olacaktır. Küçük çiftçi, imkanları sınırlı vatandaş ile büyük rantların söz konusu olduğu yerler için bedel aynı olmaması gerekir'' diye konuştu.

Tasarıda vatandaşın, belirlenen rayiç bedele itiraz etmesini engelleyen hükümlerin bulunduğunu belirten Toskay, bunun Anayasa'ya da aykırı olduğunu dile getrdi. MHP olarak 2-B sorunun çözümünden yana olduklarını, bu nedenle tasarıya olumlu bir yaklaşım sergilediklerini ifade eden Toskay, ancak kanuna uygun bir düzenlemenin getirilmesini arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Tasarı üzerinde konuşan AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, dünyada 13 milyon hektarlık alanın yok olduğunu söyledi.

Türkiye'nin orman varlığını artıran nadir ülkelerden birisi olduğunu belirten Kahveci, ormanların, yerleşim yeri açmak ve tarım için yok edildiğini kaydetti.

Tasarının 1. bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Cevdet Yılmaz, 2-B arazilerinin iki katı kadar orman alanı oluşturulacağını söyledi.

Orman köylülerine kredi ve nakit olarak destekler sağlanacağını dile getiren Yılmaz, ''Afet Türkiye'nin gerçeği. 15 milyon konut deprem yönetmeliğinden önce yapılmış olan evler. Bunların gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu da o sürece katkıda bulunacak'' dedi.

Yılmaz, tasarıyla mülkiyet hukukunu güçlendirmiş olacaklarını kaydetti.

2-B arazilerinin yüzde 5,4'ünün yapılaşma olan araziler olduğunu ifade eden Yılmaz, ''410 bin hektarlık alan 2-B arazisi olarak görünüyor'' diye konuştu.

Yılmaz, bu düzenlemenin amacının sadece gelir elde etmek olmadığını kaydederek, ''Öyle olsaydı rayiç bedel yüzde 100 olurdu. Bu varlıklar üzerinde herkesin hakkı var ve bunu da gözetmek zorundayız. Bir taraftan o arazilerin satışına ilişkin kolaylık yapacağız, diğer taraftan da milletin hakkını arayacağız'' dedi.

CHP'nin verdiği değişiklik önergesi üzerine söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Tunceli'ye yatırım yapılmadığını, teşvik paketinde beşinci bölge olarak gösterildiğini ileri sürdü. Genç, ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir açıklamasında, ''Yargı, alanının dışına çıktı'' ifadesini kullandığını belirterek, ''Sen hangi ahlakla bunu söylüyorsun?'' dedi.

Genç'in, Tunceli'ye yatırım yapılmadığına ilişkin eleştirisi üzerine söz alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını, teşvik paketi için belirlenen kriterlerin bütün iller için adaletli olarak uygulandığını söyledi. Yılmaz, Tunceli'ye duble yoldan üniversiteye, sağlıktan eğitime kadar hiçbir dönemde yapılmayan yatırımların yapıldığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise Genç'in eleştirisine yanıt verirken, ''İçinde ahlak ve ahlaksızlık kelimelerinin bol geçtiği konuşma dinledik. En büyük ahlaksızlardan biri darbecilere övgü dizmek, şakşakçılık yapmak, onların önünü açmak ve destek vermektir. Ahlak ve ahlaksızlıktan bahsetmek için onu söyleyecek kişilerin gerçekten ahlaklı olması gerekir. Aynı ifadeleri en hafif olarak burada hakarette bulunan kişinin Genel Başkanı'na iade ediyorum. Siz kendi genel başkanınıza aslında hakaret ettiniz. Neden- Bize bunu iade etme hakkı vererek bunu yaptınız'' diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kürsünün polemik kürsüsü olmadığını belirterek, ''Sayın Canikli tabii ki kendi Genel Başkanı'nı koruyacaktır. Ona yönelik olarak cümle olduğunu düşündüğünde açıklama yapması doğaldır. Ama bu açıklamayı yaparken hiç gereği yokken 'Sayın Kılıçdaroğlu'na iade ediyorum' demesi yanlış. Onun biraz önceki konuşmalarla ne gibi bir ilgisi var- Siz Sayın Genç'e cevap veriyorsunuz söyleyebilirsiniz, doğal hakkınız. Bunu hiç ilgisi olmayan Sayın Kılıçdaroğlu'na bağlarsanız, bu yakışık almaz. O, memuriyet çizgisi, siyasi çizgisi belli olan düzgün bir devlet adamıdır'' dedi.

Tekrar söz alan Genç ise kendisinin Danışma Meclisi üyeliği yaptığını, ancak askeriyenin getirdiği bütün keyfi tasarruflara karşı koyduğunu ifade etti.

||| Tasarının 4. maddesi üzerinde AK Parti'nin verdiği önerge kabul edildi.

Buna göre, orman içinde veya bitişiğinde bulunan köyler ile mahallelerden; köylerini terk ederek 2/A alanlarına nakledilen ve yerleştirilen ancak köylerde ve gittikleri yerlerde tapulu mülkü bulunan aileler de hak sahibi sayılacak.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, BDP'nin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında verdiği gensoru önergesinin ön görüşmelerinin yapılması için, birleşimi 17 Nisan Salı Günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.
 

İşte 2/B yasası son durum 13 Nisan 2012

2b yasası son gelişmeler için tıkla

2B arazilerinin satış fiyatları artırılıyor

Meclis 2B yasası görüşmelerine başladı son durum 12 Nisan


Haber : Emlak Pencerem

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..