Reklamı Geç
İşte İstanbul’un ilçelere göre kentsel dönüşüm haritası

İşte İstanbul'un ilçelere göre kentsel dönüşüm haritası

15 milyon nüfusa, 1.6 milyon binaya sahip megaken İstanbul'un ilçelere göre kentsel dönüşüm haritasını çıkardı.

28 Mayıs 2012 - 12:08

15 milyon nüfusa, 1.6 milyon binaya sahip megakentin ilçelere göre kentsel dönüşüm haritasını çıkardı.

Her depremde gözlerin çevrildiği ve uzmanlar tarafından binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanacak olası İstanbul depremine karşı kentin yapı stoku ve riskli bina durumu belediye yetkililerince ortaya kondu.

39 ilçenin belediye başkanı ya da yetkililerinin verdiği bilgi, ilçenin deprem hazırlığındaki aşamayı ve ciddiyetini de ortaya koydu. Kimi belediye başkanları yapı stoku ve riskli bina tespitini hemen ortaya koyarken, kimi belediye başkanları bu tespiti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını ifade ederek, topu büyükşehire attı. Belediye başkanları riskli bina tespitinin, 1999 yılı öncesi yapılan binaları dikkate alarak yaptıklarını belirterek, ‘riskli binanın yıkılacak bina olmadığı’ uyarısında bulunuyor. Kimi belediye başkanları riskli bina tespitine, ruhsatı olmayan, kaçak binaları da katıyor. Vatan gazetesinin haberine göre, riskli bina ve yıkılacak bina konusunda hala net bir istatistiğin olmadığı,bu konuda ciddi bir envanterin ihtiyacını da gözler önüne serdi. 1998 yılına kadar 2. deprem kuşağında yer alan ve o dönemde bu dereceye göre binaların yapıldığı İstanbul’da bugün, Sultanbeyli, Bağcılar, Ataşehir, Küçükmece, Kartal dönüşümün en çok gerektiği ilçelerin başında geliyor. Kentin kuzeyindeki Çatalca, Şile, Beylikdüzü ve dönüşüm ihtiyacının en az olduğu ilçeler olarak ortaya çıktı.İşte Vatan’ın tek tek konuştuğu ilçe yetkililerine göre ilçelerin yapı stoku ve dönüşüm oranlarını ortaya koyan İstanbul’un kentsel dönüşüm haritası.

İLÇE ADI                   BİNA SAYISI                       RİSKLİ BİNA SAYISI

ATAŞEHİR                 32 bin 260                                 19 bin 500

BAĞCILAR                  53 bin                                           27 bin

BAKIRKÖY                  12 bin                                           bin 500

BAYRAMPAŞA             22 bin 200                                   3 bin 600

BEŞİKTAŞ                 17 bin 300                                   4 bin 300

BEYKOZ                    45 bin 399                                     5 bin

ÇEKMEKÖY                20 bin                                           5 bin

ESENLER                   26 bin 527                                    8 bin

KADIKÖY                   39 bin                                           15 bin

KAĞITHANE               33 bin                                           15 bin

KARTAL                    32 bin 300                                    20 bin

KÜÇÜKÇEKMECE         50 bin                                            20 bin

MALTEPE                 41 bin                                        2 bin 750                   

PENDİK                   45 bin                                            30 bin

SANCAKTEPE          60 bin                                            12 bin

SARIYER                67 bin                                            55 bin

SİLİVRİ                 35 bin                                            17 bin

SULTANBEYLİ         35 bin                                            25 bin

SULTANGAZİ          35 bin                                            10 bin

TOPLAM        -    700 bin 986     -                             295 bin 650

||| DOLDUR - BOŞALT DÖNÜŞÜM

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, ilçedeki 50 bin binanın, 16 bininin riskli olduğunu söyleyerek, Üsküdar’da ‘doldur-boşalt’ yöntemiyle dönüşüme imza atacaklarını belirterek, “Biz Üsküdar’ı üçe ayırdık. Boğaz, merkez ve Bulgurlu-Cumhuriyet bölgesi olarak. Hepsinin dinamikleri farklı. Dönüşüm gerektiren en önemli yerlerimizi merkezdeki Mimar Sinan, Selami Ali ve Selimiye’de yapacağız. Mimar Sinan Mahallesi’nde 30 bin metrekarelik bir alanda 400 konut yapacağız. Dönüşümü yapacağımız yerleri buraya taşıyacağız. Kendi yerleri dönüştükten sonra vatandaşlar buradan, yeni evlerine taşınacaklar” dedi.

||| HEDEF 2 YILDA 5 BİN BİNA

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, ilçedeki bina sayısının 26 bin 527 olduğunu bu binaların sadece 4 bin 624 ruhsatlı olduğunu belirerek, şöyle devam etti: “Dönüşüm çalışmamızı 5 bölgede yapacağız. Oruç Reis, Çifte havuzlar ve Turgut Reis Mahallesi’nde kentsel dönüşümlerimiz başladı. Dörtyol’daki projemiz ise bitti. Turgut Reis- Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çifte havuzlar ve Oruç Reis Mahallesi’ndeki dönüşümler ise TOKİ tarafından yapılıyor. Buradaki dönüşümlerde, 3 bin 655 daire yenileniyor. 5. Bölgemiz de, afet yasasına göre düzenlenen Havaalanı bölgesi. Burası da 72 bin metre karelik bir alanda bin 210 konutluk bir dönüşüm alanı. ‘Yeni dairene taşın, eski anahtarı getir’ sloganıyla hedefimiz 2 yılda 5 bin hane. Binalarımızın yüzde 25 çok riskli. Kentsel dönüşümde, vatandaşın yüzde 95 olur verdiği tek ilçeyiz. Arkadaşlarıma yaptırdığım çalışmaya göre ocak ayından bu yana vatandaşlarımızın kendi binasını yıkarak yenisini yaptığı bina sayısı 143. Yani her gün bir bina yıkılıp, yapılıyor. ”

||| 1500 RİSKLİ BİNA VAR

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, “Her mahallede riskli bina söz konusudur. Zemin çok önemli değil. Önemli olan binanın sağlamlığıdır. Mesela Ataköy, tünel kalıp sistemiyle yapıldığı için risk haritasında yer almaz. 20 yılın üzerindeki binalarda risk söz konusu olabilir. Ama ilçemizde acilen dönüşmesi gereken riskli bina sayısı bin 500 civarındadır” diye konuştu
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..