İşte YEKA Rüzgar Enerji santralı ihalesinin kazananı!

İşte YEKA Rüzgar Enerji santralı ihalesinin kazananı!

Yenilebilir Enerji alanında önemli bir virajın alındığı YEKA ihalesinin kazananı belli oldu. Rüzgar Enerji santrali ihalesini Siemens-Türkerler-Kalyon ortak girişim grubu kazandığı duyuruldu.

03 Ağustos 2017 - 13:38

Nefeslerin tutulduğu Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi bugün gerçekleştirilerek kazananı açıklandı. Tekliflerin alındığı dakikalarda ihalede nefezler tutuldu. Türkiye'nin dev bir enerji üssüne dönüşmesini amaçlayan rüzgar enerjisi ihalesi kapsamında son oturumda kazananlkar açıklandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Ağustos 2017 - İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açılan, bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturulması için bugün gerçekleştirilen Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi tamamlandı. 

Dünya rüzgar enerjisi piyasasının yaklaşık yüzde 90'ını elinde bulunduran 8 dev ihalede rekabetine sahne olurken, dev ihalenin kazananı ise son turda Siemens-Kalyon-Türkerler ortaklığı oldu. BU çerçevede  Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini 3,48 dolar sent/kilovatsaat ile en düşük teklifi veren ortaklık olarak ihalenin kazananı olmuş oldu.

Son teklifler alınırken, 2 ortaklık ihalede kaldı. Siemens - Türkerler- Kalyon OGG ve MingYang - İlk İnşaat OGG ortaklıkları son turda tekliflerini iletmeleriyle kazanan firma resmen belirlenmiş oldu.

Dev ihaleyi kazanan konsorsiyum Siemens-Kalyon-Türkerler ortaklığı ihale sonrasında kısa açıklamalarda bulundu ve hayırlı olması temennilerinde bulunuldu.

İhale sonrasında Ortaklardan TÜRKERLER Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker'in açıklamasında, "İhale ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ortaklarıma teşekür ediyorum. Bu ihale Türkiye için önemli bir ihale. Türk ekonomisine güveni burada gördük. Özellikle Alman firmalarının güvenini gördük. Ortaya çıkan sonuç son derece başarılı bir sonuç. Siemens gibi bir ortağımızın olması bize güç verdi. Doğru ve yüksek kapasite faktörlerini yakalamış olmamız. Teknolji önemli konulardan biri. Siemens'in teknolojisi bu rakamlara inmemizde önemli faktör oldu." dedi.

Kalyon'dan yapılan açıklamada ise, "Türkiye için büyük önem arzeden bir ihale. Türkiye'nin Enerjide dışa bağımlılığını azaltacak önemli bir proje. Bakanlığın bu politikaya verdiği detek bizleri de cesaretlendirdi. Kısa vadede biz bakmıyoruz. Ortaklarımızla Türkiye enerji sektörüne uzun vadede hizmet vermeyi planlıyoruz." denildi.

Türkiye genelinde hizmet verecek olan yeni rüzgar enerji santralllerinin yapılacağı iller açıklandı. Buna göre, Kayseri - Niğde, Sivas, Edirne - Kırklareli - Tekirdağ, Ankara - Çankırı - Kırıkkale ve Bilecik - Kütahya - Eskişehir sınırları içerisnde tesis edilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..