İstiklal Caddesi çalışmalarında son durum

İstiklal Caddesi çalışmalarında son durum

İstanbul Büyükşehir tarafından yürütülen Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde Açık Kazıya kökten son verecek Altyapı Kurulum Çalışmalarında sona yaklaşılırken, çalışmalar ne zaman tamamlanacak, nostaljik tramvay ne zaman hizmete girecek sorularının yanıtı yapılan açıklamayla netleşti.

10 Mayıs 2017 - 08:09

Aralık 2016'dan buyana süregelen İstiklal Caddesi'nde yürütülen yenilemeler kapsamında projelerin hayata geçirilmesi adına çalışmalar son hız devam ediyor. Bu kapsamda İstiklal Caddesi’nde Açık Kazıya kökten son verecek Altyapı Kurulum Çalışmalarında sona yaklaşıldığı bildirildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Mayıs 2017 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen İstiklal Caddesi Altyapı ve Üstyapı ve Çevre Düzenlemesi ve Nostaljik Tramvay Raylarının Yenilenmesi projesi kapsamında gece gündüz süren çalışmalar son hızla devam ediyor.

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde yapılan çalışamalara ilişkin son durum bilgisi hakkında yazılı açıklamayla bilgilendirmede bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), gelinen son durum hakkında vatandaşa bilgiler verdi.

İBB'nin yürüttüğü çalışmalarda, İstiklal Caddesi’nde Açık Kazıya kökten son verecek Altyapı Kurulum Çalışmalarında sona yaklaşılırken bu kapsamda, Caddedeki binalarda yaşanan su basması, Atıksu ve Yağmursuyu Altyapı Çalışmaları ile sona ermek üzere olduğu kaydedildi. Şu ana kadar 2 km yağmursuyu ve 1,5 km atıksu altyapısı tamamlandı.

Beyoğlu Nostaljik Tramvay Hattına , titreşim sönümleyici Elastomer (kauçuk) malzemelerle desteklenmiş yeni tramvay hattı rayları imal edilerek, monte edilecek. Ray çevresindeki Elastomer kaplamalar sayesinde ray çevresine titreşim iletilmeyecek ve kaplamalarda hasar oluşmayacaktır.

1990 yılından bu yana, 27 yıldır aralıksız hizmet veren İstiklal Caddesi’nin simgesi 2 kilometre uzunluğundaki Nostaljik Tramvay Hattının, eski hatlarının sökümü tamamlandı. Bundan sonraki safhada, titreşimi sönümleyici madde ile kaplı yeni rayların döşenme işlemi yapılacak. Böylece, İstiklal Caddesi’nin zeminindeki titreşimden kaynaklı kırılmaların engellenmesi, oynayan taş görüntüsüne son verilmesi hedefleniyor. Ayrıca, tramvayın tüm enerji kabloları ve cadde aydınlatması da yenilenecek.

Altyapı Kurumları için (İGDAŞ, BEDAŞ, TÜRK TELEKOM, İSKİ vs.) 100 km. altyapı borusu döşenecek. Bu Borulama çalışmasından sonra BEDAŞ 26 km enerji kablosu, TÜRK TELEKOM 99 km iletim kablosu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi 72 km fiber kablo döşeyerek altyapı sorunlarının tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.Boruların %30’u boş boru olarak bırakılacak, bu altyapı çalışmasından sonra ve ileriki yıllarda olası ihtiyaçlar için, herhangi bir arıza ve yeni tesisat çekilmesi durumunda açık kazı yapılmadan çalışma yapılabilecektir.

Mayıs ayının ortalarında başlayacak olan üst yapı çalışmaları da 20 gün sonra tamamlanacak olan altyapı çalışmaları gibi gece yapılacak ve yılsonuna kadar tamamlanması için aynı anda iki ayrı noktadan eş zamanlı başlanacak. Esnafın çalışmalardan mağdur olmaması için her işletme girişine yaya köprüleri konularak vatandaşların girişi ve çıkışları rahatça sağlanacak. Haftasonu özellikle cumartesi akşamları vatandaş yoğunluğu sebebiyle çalışma yapılmayacak.İş güvenliği sağlanması amacıyla çalışma sahasının etrafı, 1.70 cm yüksekliğindeki saç panolarla kapatılacaktır.

İstiklal Caddesinde yapılacak çalışmalar;

1- Atıksu ve Yağmursuyu Altyapısı yenilendi (20 güne tamamlanıyor)
2- Nostaljik Tramvay Raylarının sökümü tamamlandı. İkinci safhada titreşimi sönümleyici, Kauçuk döşemeli yepyeni Raylar imal edilecek ve döşenecek.
3-Altyapı Kurumları için (BEDAŞ, TÜRK TELEKOM, İSKİ vs.) 70 adet Koruge Boru sistemi ve 310 yeni yaklaşım Bacası döşenecek.
4-Doğal Granit Taş Kaplama (Cadde Üstyapı Çalışması 20 gün sonra başlıyor.)
5-Aydınlatma ve Katener Sistem Yenileme

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..