İstinat duvarı nedir, Neden çöker?
Reklam

İstinat duvarı nedir, Neden çöker?

Türkiye'de her gün bir istinat duvarının yıkıldığının haberlerini okuyoruz. Peki nedir isninat duvarı? Neden yapılıyor ve niye bu kadar kolay yıkılıyor?

İstinat duvarı nedir, Neden çöker?
Editor: Hatice Kolçak
23 Nisan 2019 - 20:33 - Güncelleme: 23 Nisan 2019 - 20:50
Reklam

İstinat duvarı,daha çok arkasında kalan toprak, su ve benzeri zemin hacminin kaymaması, tutması için yapılıyor. Özellikle derin yapılan kazılarda veya eğimli zeminin arkasında ki toprağın kaymaması için inşa ediliyor. İstinat duvarı kırma taş, beton veya betonarme olarak yapılabiliyor.

İstinat duvarlarının denetimi ilçe belediyeleri, Büyükşehir belediyeleri veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından yetkililerce denetleniyor. İstinat duvarının mühendisler tarafından projelendirilerek yapılması gerekiyor.

İstinat duvarı özellikle ülkemizde aşırı yağışlar nedeniyle toprağın kayması ile yıkılıyor ve daha çok yağmur sonrası göçüyor. Ancak uzmanlar mühendislik hizmeti almış ve görevi toprağın kaymamasını sağlayan istinat duvarlarının gelişi güzel yapıldığını, denetimlerin yetersiz olması nedeniyle yıkıldığını söylüyor.

İstinat duvarının çökmesi, arkasında ki varsa bina, yol, otopark gibi yapıların yıkılması nedeniyle çok ciddi can ve mal kaybına neden oluyor. Türkiye genelinde farklı illerde, özellikle yağmur sonrası çöken binlerce istinat duvarı bulunuyor. İstinat duvarlarının çökmesi ile arkasında ki binalarda çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalınıyor.

İstinat duvarının çökmesi, yıkılması veya ihtimali bulunan yerlerde durumu belediye, itfaiye gibi yetkililere acil olarak bilgi vermek can ve mal kaybını önlemek açısından önem arz ediyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum