İZBAN Grevinde mutlu son: Yüzde 25 zam

İzmir'de Banliyo seferleri kapsamında Kasım ayında başlatılan grev Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile sona erdirilirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi önemli bir adım atarak işçilerle yüzde 25 zam konusunda anlaşmaya varıldı. İzmir'de İZBAN çalışanları mutlu sona ulaştı...

İZBAN Grevinde mutlu son: Yüzde 25 zam
Editor: Hakan A.
11 Ocak 2019 - 07:53 - Güncelleme: 11 Ocak 2019 - 08:25

İzmir'de son günlerin en önemli konularından biri olan İZBAN çalışanlarının grevi mutlu son ile sona erdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi kritik bir hamle yaparak İZBAN çalışanları ile anlaştı. İZBAN çalışanları yüzde 25 maaş zammını kabul etti ve grev sorunu çözülmüş oldu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 11 Ocak 2019 - İstanbul


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile İZBAN grevine dur denilirken, bir önemli adım da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. İZBAN grevini çözecek hamle Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Demiryol-İş Sendikası, yüzde 25 zam konusunda uzlaşmaya vararak Toplu İş Sözleşmesi´ni imzalamasıyla mutlu sona ulaşıldı.

Konuyla ilgili edinilen son dakika bilgiye göre, İzmir'de Fahrettin Altay ve Bornova Evka-3 arasında hizmet veren metro ile Ataşehir-Alaybey ve Halkapınar-Fahrettin Altay hatlarındaki tramvay işletmesinde çalışan toplam 449 personel ile alakalı olarak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taraflar 'yüzde 25 zam' konusunda uzlaşmaya vararak sözleşme imzaladı.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türk-İş´e bağlı Demiryol-İş Sendikası yöneticileri toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında seyyanen 700´er TL ve 106 gün ikramiye konusunda da anlaşma sağladıklarını ve Toplu İş Sözleşmesi´ne imza attıklarını duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu müjdeli haberi sosyal medya hesabı üzerinden duyururken, "Güzel bir haber vereyim: İzmir Metro A.Ş.’deki toplu iş sözleşmesi görüşmelerini anlaşmayla sonlandırdık. Yüzde 25’lik zam işçilerimize hayırlı olsun." dedi.