Reklamı Geç
İzmir-Çandarlı otoyolu güzergahı belirlendi ihaleye çıkıyor

İzmir-Çandarlı otoyolu güzergahı belirlendi ihaleye çıkıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakan Arslan, İzmir-Çandarlı otoyol ihalesi kapsamında önemli açıklamalar yaparken, dev otoyol projesinde ihale tarihi ve güzergahı hakkında bilgileri aktardı.

09 Kasım 2016 - 08:49

Yapımı planlanan dev otoyol projeleri kapsamında güncel bilgileri paylaşan Bakan Arslan İzmir-Çandarlı otoyolu için güzergah belirleme çalışmalarının tamamlandığını ve ihale aşamasına geçildiğini söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslani İzmir - Çandarlı otoyol projesi kapsamıda yapıalcak olan ihalesiyle ilgili bir TV kanalında önemli açıklamalarda bulunurken, dev otoyol projesi için ihale ilana çıkış tarihini 9 Şubat 2016 olarak açıkladı. Bakan Arslan açıklamasında ayrıca, bir sonraki ihale tarihin ise 15 Şubat 2017 olduğunu belirtirken, yaklaşık 3 yıl içinde bitirilmesi ön görülen İzmir - Çandarlı otoyol projesinin toplamda 76 kilometrelik bir proje olduğunun altını çizdi. 

İzmir - Çandarlı otoyol projesi güzergahı hakkında önemli ipuçlarını paylaşan Bakan Arslan açıklamasında, ek kısa süreyi hangi firma verirse ihalenin o firmaya verilecek derken, 3 İzmir - Çandarlı otoyolunun 3 şerit gidiş 3 şerit geliş olacağını hatırlattı. Bakan Arslan, "Tüpraş’ın, Petkim’in diğer Nemrut’taki limanların olduğu bölgede ağır araç trafiğinden ağır çok ciddi bir trafik keşmekeşi bulunmakta, bu durumu oldukça rahatlamış olacağız. Hem sanayiye katkı sağlamış olacağız, sanayinden çıkan araçların trafiğini rahatlatmış olacağız. Hem de o bölgedeki Menemen’deki, Aliağa’daki, Çandarlı’daki insanların erişimi kolaylaştırmış olacağız. Sadece bu bölge değil, İzmir’i Çandarlı üzerinden Ayvalık’a, Bergama’ya daha Kuzey’e Çanakkale’ye götüren yolu da böylece alternatif bir yol oluşturarak trafiği rahatlamış olacağız" değerlendirmelerinde bulundu.

Yap-işlet-devret modeliyle yaptığımız bir proje olması hasebiyle o teklif verenlerin dosyalarını inceleyeceğiz diyen Bakan Arslan, açıklamasında, "Otoyol inşaat çalışmalarında hız bizim için oldukça önemli bu bakımdan en kısa süreyi kim verirse ihaleyi ona vereceğiz. Onlar da 3 yıl içerisinde burayı bitirip bu verdikleri süre çerçevesinde işletecekler ve o sürenin sonunda da yolu bize devredecekler. 35-40 bin aracın geçişi tahmin ediliyor bu güzergahta; çünkü şu an çok yoğun bir trafik var. Hatta bazı insanlar trafiğe çıkmıyor çok tıkanma olduğu için. Bu yolla birlikte ekonominin de ticaretin de hareketleneceğini ağır sanayinin de büyüyeceğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Haber7/ İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..