Kâr Payı avansı dağıtımı 2019 yılı tebliği yayımlandı

Ticaret Bakanlığı'nca 2019 yılında Kâr Payı Avansı Dağıtımı ile alakalı yeni dir tebliğ yayımlanarak düzenlemeye gidildi. İlgili tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kâr Payı avansı dağıtımı 2019 yılı tebliği yayımlandı
Editör: Hakan A.
05 Ocak 2019 - 06:48

Yeni yıl ile birlikte önemli tebliğler ile pek çok konuda yeni düzenlemelerin yapılmasına devame diliyor. Son olarak Kâr Payı Avansı Dağıtımına dair düzenleme yapıldı. Bakanlık, Kâr Payı Avansı Dağıtımı hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair yeni bir tebliğ yayımladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 5 Ocak 2019 - İstanbul


Ticaret Bakanlığından: KÂR PAYI AVANSI DAĞITIMI HAKKINDA TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

5 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete'de yer alan kararın ayrıntılarını görmek için tıklayın.MADDE 1 – 9/8/2012 tarihli ve 28379 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kâr Payı Avansı Dağıtımı Hakkında Tebliğin 5 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan şirketler, kesinleşmemiş hesap dönemi sonu finansal tablolarda yer alan kâr üzerinden, ilgili hesap döneminin bitiminden itibaren bir ay içinde yapılacak genel kurullarında alınacak karara göre kâr payı avansı dağıtabilirler. Bu durumda ödenecek kâr payı avansı, hesap dönemi sonu kârından 7 nci madde gereği indirimler yapılmak suretiyle hesaplanan tutarın yüzde doksanını geçemez.”

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum