Kadıköy'de sıfır atık için kampanya! Az Atık Çok Kahve

İstanbul'da en fazla kafe bulunan ve elde kahve tüketilen Kadıköy ilçesinde atık azaltmak amacıyla başlatılan yeni kampanya Az Atık Çok Kahve yoğun ilgi görüyor.

Kadıköy'de sıfır atık için kampanya! Az Atık Çok Kahve
Editör: Hakan A.
21 Kasım 2020 - 13:23
Megaşehir İstanbul'un en fazla kafe bulunan ilçesi Kadıköy'de sıfır atık için yeni bir kampanyanın startı verildi. Elde kahve kültürünün yaygın olduğu ilçe genelinde Az Atık Çok Kahve kampanyası başlatıldı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 21 Kasım 2020 - İstanbul


Kadıköy Belediyesi, 21-29 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında tek kullanımlık kahve bardaklarının kullanımlarını azaltmak amacıyla “Az Atık Çok Kahve” kampanyası başlattı.

“Görünmez Atık” temasına vurgu yapmak amacıyla düzenlenen kampanya Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bulunan Karakolhane Caddesinde pilot çalışma olarak başladı. Restoran arama ve keşif rehberi Zomato işbirliği ile düzenlenen kampanyadan yararlanmak isteyenler, kampanyaya katılan kafelere kendi termosu ve kupası ile giderek kahvelerini yüzde 20 indirimli alabilecek. Kadıköy’de kampanyaya katılmak isteyen kafeler Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne başvurabilirler.

KAHVE İÇMEYE TERMOSUNUZLA BEKLERİZ

Pandemi sürecinde kısıtlamalara tabi olan esnafın zor günler geçirdiğini, kafelerin paket servis ve ‘gel-al’ hizmeti ile ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “Kadıköy’de atıksız yaşam hareketini bir adım öteye taşıyor, esnafımızla birlikte daha az atık üretmeyi hedefliyoruz. Kahvemizi “kullan- at” bardaklarla değil, kendi termoslarımızla alıyoruz. Kampanyaya katılan kafeler de yapacakları yüzde 20’lik indirimle kampanyamıza destek veriyor. Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesinde başlayan kampanyaya Kadıköy’deki tüm kafeleri davet ediyoruz. Kahve içmeye termosunuzla bekleriz.” dedi.

istanbul kadıköy az atık çok kahve

TEK KULLANIMLIK BARDAKLAR GERİ DÖNÜŞMÜYOR

“Az Atık Çok Kahve” projesi ile yaygın kanının aksine içi plastikle kaplı tek kullanımlık bardakların geri dönüşmediği ve sağlık açısından verdiği zararlar vurgulanmak amaçlanıyor. Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesinde pilot proje olarak başlayan çalışmanın hedefleri arasında yerel kahve dükkanlarının desteklenmesi yer alıyor. Öte yandan kahve dükkanlarında biriken kahve posası da toplanarak kompostlaştırılacak. “Az Atık Çok Kahve” projesi sivil inisiyatif olarak Kadıköy’de bazı kafelerin dahil olduğu “Kahvem Termosta” hareketini de destekliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum